Art. 23a ust. 5 i 6 ustawy o pomocy społecznej

Art. 23a ust. 5 i 6 ustawy o pomocy społecznej

Postautor: Tomek » 18 maja 2018 15:24

Z art 23a ustawy o pomocy społecznej:

5. Podmioty wymienione w ust. 3 przechowują informacje, o których mowa w ust. 2, przez okres 10 lat od dnia ich udostępnienia z rejestru centralnego, o którym mowa w art. 23 ust. 4a, z wyjątkiem informacji dotyczących osób, którym świadczenie nie zostało przyznane, które przechowuje się przez okres 1 roku od dnia, w którym decyzja w sprawie świadczenia stała się ostateczna, lub od dnia pozostawienia wniosku o ustalenie prawa do świadczenia bez rozpatrzenia.

6. Informacje, o których mowa w ust. 2, usuwa się niezwłocznie po upływie okresów przechowywania, o których mowa w ust. 4 i 5.


przy czym:

podmioty wymienione w ust. 3 to w szczególności :

1) ośrodek pomocy społecznej oraz powiatowe centrum pomocy rodzinie - w celu weryfikacji danych dotyczących osób ubiegających się o świadczenia z pomocy społecznej, osób korzystających z tych świadczeń oraz członków ich rodzin;

natomiast ust. 2 mówi o danych gromadzonych w rejestrze centralnym, o którym mowa w art. 23 ust. 4a - czyli o danych udostępnionych z Centralnej Bazy Beneficjentów (CBB) CSIZS Emp@tia.

Usunięcie danych udostępnionych z CBB (które w Pomoście są dokumentami w teczkach, zawierającymi odpowiedzi CBB), było dotąd możliwe po potwierdzeniu przez dwie uprawnione osoby, że nie stanowią dowodu w sprawie.

Obecnie zdecydowaliśmy się wesprzeć Was dodatkowo w realizacji w/w artykułów ustawy, poprzez usunięcie, a ściślej anonimizację: zastąpienie udostępnionych danych tekstami "usunięto zgodnie z art. 23a ust. 5 i 6", tak jak to widać na pierwszej dołączonej ilustracji.

Proces ten nastąpi automatyczne po upływie określonych w ust. 5 okresów, o ile podczas zapytania do CBB będzie wskazany konkretny wniosek lub decyzja, co umożliwi Pomostowi sprawdzenie czy mamy do czynienia z udzieleniem pomocy czy odmową (druga ilustracja).

W ten sposób, nawet bez interwencji Użytkownika POMOST Std, po upływie w/w okresów, nie będzie możliwości prezentacji odpowiedzi CBB - będzie prezentacja ze zanonimizowanymi danymi.

pozdrawiam
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.
Tomek

Re: Art. 23a ust. 5 i 6 ustawy o pomocy społecznej

Postautor: Tomek » 22 maja 2018 9:13

Dodam, że jak ktoś ma Cyfrowe Repozytorium Dokumentów, to automatycznie też tam nastąpi aktualizacja dokumentu odpowiedzi z anonimizacją, po anonimizacji w Pomoście.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.
Tomek


Wróć do Jak to jest?

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości