Rozpoczęcie pracy z modułem WRiPZ

Re: Rozpoczęcie pracy z modułem WRiPZ

Postautor: Slawek » 24 kwie 2018 11:25

Tomku, organizujecie może jakieś szkolenie ze "Wsparcia Rodziny" woj. dolnośląskie?.
Mamy zainstalowane WR na wspólnej bazie z Pomostem, jest teraz możliwość jakoś przeskoczyć na osobną bazę?
Slawek
Nowicjusz
Nowicjusz

Postautor: Tomek » 24 kwie 2018 11:31

Ale po co przeskoczyć na osobną?
Wspólna baza danych to same zalety.
Tomek

Postautor: Slawek » 24 kwie 2018 12:13

"Problemy komunikacyjne" między socjalnymi i asystentami :). A tak poważnie to zbyt często zdarzają się przypadki "mieszania" w rodzinach i duble.
Slawek
Nowicjusz
Nowicjusz

Postautor: TheSaint » 24 kwie 2018 12:36

Slawek pisze:A tak poważnie to zbyt często zdarzają się przypadki "mieszania" w rodzinach i duble.
zamiast rozdzielać bazy danych postawiłbym na: szkolenie, szkolenie i jeszcze raz szkolenie, ewentualnie odebranie uprawnień do pewnych rzeczy
TheSaint
GURU
GURU

Postautor: Tomek » 24 kwie 2018 12:43

Pozwolę sobie przypomnieć pewne wymagania i przepisy.

Opis systemu opublikowany w dniu 19 grudnia 2011 roku przez MRPiPS zawiera m.in. następujące wymagania:

System umożliwi przegląd historii oraz treści wywiadów środowiskowych zarejestrowanych przez pracownika socjalnego dla rodziny przydzielonej asystentowi rodziny. (Rozdział 3.1.2 I)

System umożliwi przegląd treści analiz sytuacji rodziny sporządzanych przez pracownika socjalnego dla rodziny przydzielonej asystentowi rodziny. (Rozdział 3.1.2 I)

System umożliwi wyświetlenie chronologicznego wykazu działań mających na celu wsparcie danej rodziny, podjętych przez pracowników socjalnych i asystentów rodziny przydzielonych tej rodzinie. (Rozdział 3.1.3 II)

Wymagania te są bezpośrednią realizacją artykułów Ustawy:

Art.11.
W przypadku gdy ośrodek pomocy społecznej poweźmie informację o rodzinie przeżywającej trudności w wypełnianiu funkcji opiekuńczo-wychowawczych, pracownik socjalny przeprowadza w tej rodzinie wywiad środowiskowy, na zasadach określonych w ustawie z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (Dz. U. z 2009 r. Nr 175, poz. 1362, z późn. zm.3)). 2. Po dokonaniu analizy sytuacji rodziny, pracownik socjalny przeprowadzający wywiad środowiskowy wnioskuje do kierownika ośrodka pomocy społecznej o przydzielenie rodzinie asystenta rodziny.

Art. 15.
Do zadań asystenta rodziny należy w szczególności:
1) opracowanie i realizacja planu pracy z rodziną we współpracy z członkami rodziny i w konsultacji z pracownikiem socjalnym, o którym mowa w art. 11 ust.1;

Art. 16.
Asystent rodziny, w związku z wykonywaniem swoich zadań, ma prawo do: 1) wglądu do dokumentów zawierających dane osobowe członków rodziny, niezbędne do prowadzenia pracy z rodziną (…)

Powyższe zapisy Ustawy oraz Opisu systemu - poprzez opisaną wprost współpracę między pracownikiem socjalnym, a asystentem rodziny - wskazują na celowość posiadania oprogramowania do obsługi pomocy społecznej i do obsługi wspierania rodziny, jako aplikacji w ramach jednego systemu informatycznego, ze wspólną bazą danych.

pozdrawiam
Tomek

Poprzednia

Wróć do Wsparcie Rodziny i Piecza zastępcza