Merytorycznie: jak to policzyć??

Rozmowy tematyczne związane z pracą w aplikacji SR

Merytorycznie: jak to policzyć??

Postautor: Ojciec76 » 05 maja 2016 14:29

a. Klientka kończy pracę w sierpniu 2014
b. Klientka we wrześniu 2014 rozpoczyna działalność gospodarcza, która trwa do dziś, na oświadczeniu podaje dochód netto 20 000.

I. Czy wprowadzam tą kwotę jako dochód uzyskany za okres wrzesień grudzień 2014??
Jeśli tak to mam przekroczenie dochodu.

Jest jeszcze mąż, który także pracował do sierpnia 2014 i od września 2014 prowadzi gospodarstwo rolne: 9 ha przeliczeniowych.
Czy traktuję to jako dochód uzyskany za wrzesień - grudzień i dzielę przez 12 miesięcy??
Ojciec76
Omnibus
Omnibus

Re: Merytorycznie: jak to policzyć??

Postautor: tpot » 05 maja 2016 14:51

Ojciec76 pisze:a. Klientka kończy pracę w sierpniu 2014
b. Klientka we wrześniu 2014 rozpoczyna działalność gospodarcza, która trwa do dziś, na oświadczeniu podaje dochód netto 20 000.

I. Czy wprowadzam tą kwotę jako dochód uzyskany za okres wrzesień grudzień 2014??
Jeśli tak to mam przekroczenie dochodu.

Dlaczego na oświadczeniu? A weryfikacja MF?
Kwota dochodu przypadająca na działalność : liczbę miesięcy, w których działalność była.
Dochód z pracy do utraty.
Ojciec76 pisze:Jest jeszcze mąż, który także pracował do sierpnia 2014 i od września 2014 prowadzi gospodarstwo rolne: 9 ha przeliczeniowych.
Czy traktuję to jako dochód uzyskany za wrzesień - grudzień i dzielę przez 12 miesięcy??

Gospodarstwo rolne to nie dochód uzyskany.
(Przeciętna liczba ha w roku kalendarzowym x kwota dochodu z ha wg GUS) : 12
tpot
Profesor
Profesor

Postautor: Ojciec76 » 05 maja 2016 14:59

Weryfikacja MF pokazuje to co mam w wersji papierowej. Na papierowym zaświadczeniu mam kwoty oraz informację o tym, że klientka rozliczała się za pomocą PIT 28.
To nie liczyć tego gospodarstwa rolnego?
Ojciec76
Omnibus
Omnibus

Postautor: tpot » 06 maja 2016 7:19

Ok, kumam. Dochód opodatkowany (praca) cały do utraty, bo był tylko z tej pracy?
A działalność na ryczałcie - dochody z oświadczenia podzielone przez liczbę miesięcy, w których była prowadzona, czyli 4.

Gospodarstwo rolne liczyć, liczyć. Tylko to nie uzysk, więc nie dzielisz przez liczbę miesięcy, w których było (jak przy działalności), tylko przez 12.
(Przeciętna liczba ha w roku kalendarzowym x kwota dochodu z ha wg GUS) : 12
I tu może ktoś się wypowie, czy dobrze myślę.
Przeciętna liczba ha w roku, czyli co? Jak miał 0 ha do sierpnia i 9 ha od września do grudnia, to: (0*9 + 9*4) : 12 = 3 ha?
tpot
Profesor
Profesor

Postautor: annja » 17 wrz 2019 13:07

Becik- gospodarstwo rolne od 20.06.2017 do nadal (19,9145ha przeliczeniowych) jak policzyć dochód?
annja
Amator
Amator

Wróć do SR