Faktura refundacja

Jak działa lub dlaczego działa inaczej. Gdzie to sprawdzić i dlaczego to takie proste.

Faktura refundacja

Postautor: Egsonka » 19 mar 2012 17:24

Trochę mi głupio bo to pewnie banalnie proste, ale ja dopiero zaczynam pracę na pomost i nie wiem. Jak zrobić refundacje w programie żeby została uwzględniona w sprawozdaniu. Mam notę księgową wywiad wniosek i decyzję z OPS, który wysłał wniosek o refundację, i co teraz? Mam rozliczyć ten dokument, fakturę ? Nie udaje mi się. Wprowadziłam wywiad z tamtego ośrodka do programu i co dalej :( . Mam zrobić drugą decyzję??
Egsonka

Re: Faktura refundacja

Postautor: karson » 19 mar 2012 20:11

nalezy zarejestrowac ten wniosek w Pomoscie i zaznaczyć pole "wniosek o refundacje"
potem wywiad wprowadzic i wniosek rozpatrzyc
i wydac decyzje normalnie z tego wniosku na wzor tej co dostalas, a nastepnie rozliczyc (dokumentem rozliczeniowym lub lista - zaleznie od tego co to za pomoc i w jakiej formie)

jednak jedna bardzo wazna rzecz - w sprawozdawczosci MPiPS nie liczy sie refundacji wiec ta decyzja nie bedzie liczona bo nie moze byc liczona (w tym celu zanacza sie wlasnie we wniosku ze jest to wniosek o refundacje) - decyzje uwzglednia w sprawozdaniu osrodek ktory ja wydal
karson
Omnibus
Omnibus

Postautor: bigfoot » 12 kwie 2012 19:27

Ok, a jak to będzie wyglądało w zbiorze centralnym, czy w rubryce "wartość świadczeń wprowadzonych ręcznie (narastająco)" należy wykazać kwotę tej refundacji, czy nie. Zaznaczam , że sprawdziłem w zbiorze centralnym, tak wprowadzona decyzja obcego ośrodka (z wniosku z zaznaczonym checkboxem "refundacja") ta osoba (kwota z tej decyzji) nie figuruje!!! Domyślam się więc , że rownież w w/w polu nie należy chyba wykazywać tej kwoty , bo to ma pomniejsz procent zbioru. Jeśli się mylę - proszę o sprostowanie.
pozdrawiam Bigfoot
bigfoot
Nowicjusz
Nowicjusz

Postautor: PawełR » 12 kwie 2012 22:43

Zaznaczam , że sprawdziłem w zbiorze centralnym, tak wprowadzona decyzja obcego ośrodka (z wniosku z zaznaczonym checkboxem "refundacja") ta osoba (kwota z tej decyzji) nie figuruje!!!

może i decyzją nie figuruję ale kwota z zatwierdzonego rozliczenia takiej decyzji znajduję się w pomostowym podliczeniu do wyliczenia zgodności zbc. I w związku z tym należy też uwzględnić kwotę takiej refundacji po stronie ręcznej.w przeciwnym razie będą z powodu refundacji różnice procentowe.
http://www.public.sygnity.pl/forums/viewtopic.php?f=72&t=13879&start=15

Jeśli natomiast chodzi o sprawozdania to podpisuję się pod tym co napisał karson na temat refundacji w sprawozdaniach.
PawełR
GWIAZDA
GWIAZDA

Postautor: TheSaint » 13 kwie 2012 7:57

bigfoot pisze:wartość świadczeń wprowadzonych ręcznie (narastająco)
powinna być wprowadzona kwota ze sprawozdania księgowego RB bez odejmowania czy dodawania czegokolwiek.
TheSaint
GURU
GURU

Postautor: PawełR » 13 kwie 2012 8:10

powinna być wprowadzona kwota ze sprawozdania księgowego RB bez odejmowania czy dodawania czegokolwiek.

i tu trochę się nie zgodzę
napisane jest w instrukcji :
Musimy w tym oknie wpisać kwoty zrealizowanych świadczeń wyliczone na podstawie sprawozdań budżetowych Rb (suma zrealizowanych zasiłków oraz składek zdrowotnych i emerytalnych z nimi związanych, również wypłaconych tylko częściowo). Nie wlicza się tu zwrotów świadczeń oraz kosztów Ośrodka związanych z wynagrodzeniami pracowników.

więc przyjmując że księgowa wydała kasę (zrobiła sobie wydatek) a potem otrzymała kasę na kont (bo zwrot dotyczył tego samego roku - u nas wszystkie za lata ubiegłe idą na konto UM) więc jeśli księgowa otrzymała kasę w postaci zwrotu to u niej w jej sprawozdaniu kwotowo ten wydatek wyszedł na zero lub częściowo się zwrócił (najczęściej w całości) więc skoro księgowa wyzerowała ten wydatek a my wklepując zgodnie z instrukcją kwotę z RB nie możemy wliczać zwrotów więc musimy sie jakby zatrzymać na etapie że księgowa zrobiła wydatek omijając fakt zrobienia zwrotu. Wiadomo że księgowa poda nam Rb tak jak jej wychodzi na koniec. Więc my mając świadomość że są tam wyzerowane zwroty po prostu kwoty będące zwrotami dodajemy do jej wyliczenia.
Oczywiście robimy tak tylko ze zwrotami o których wiemy że księgowa nimi zmniejszyła kwotę w RB
Paradoksalnie dodając je spełniamy warunek że nie można wliczać zwrotów. Tak to rozumiemy i tak to robimy. Kolejna sprawa to odpłatność za DPS część płacona przez rodzinę a przekazywana za naszym pośrednictwem do DPS . Ta kwota też jest traktowana tak samo jak zwroty. Księgowa o tą cześć ma zmniejszony wydatek więc po prostu go dodajemy. (i to akurat jest sprawdzone - pomost nie wlicza w ZBC kwoty płaconej nam przez rodzinę a przekazywaną
potem przez nas do DPS. Tak więc moja recepta na ręczne ZBC to RB plus wszystkie zwroty i odpłatności rodziny za DPS i to wychodzi ok do nie dawna odejmowaliśmy też refundację myśląc że kwota nie jest ujmowana po stronie pomostu. W tym kwartale sprawdzone że jednak pomost to liczy więc z refundacjami nic nie kombinujemy w RB bo ksiegowa też ma te wydatki więc jak i pomost je liczy to jest ok.Generalnie robimy tak że z elementami w rb postępujemy tak jak postępuje z nimi pomost wyliczając swoją zgodność.
PawełR
GWIAZDA
GWIAZDA

Postautor: karson » 13 kwie 2012 8:19

PawełR pisze:Kolejna sprawa to odpłatność za DPS część płacona przez rodzinę a przekazywana za naszym pośrednictwem do DPS . Ta kwota też jest traktowana tak samo jak zwroty. Księgowa o tą cześć ma zmniejszony wydatek więc po prostu go dodajemy. (i to akurat jest sprawdzone - pomost nie wlicza w ZBC kwoty płaconej nam przez rodzinę a przekazywaną

akurat to nie tak do konca jets w teorii - wszystko zalezy od konstrukcji budzetu
spotkalem sie z dwoma mozliwosciami
1) wydatki na dps sa pomniejszane o wplaty rodzin
2) wplaty rodzin sa odprowadzane do budzetu jako dochód (wydatki nie sa pomniejszane)

ja mam akurat drugi przypadek
Pomost liczy tylko pod 1. przypadek - czyli odejmuje wplaty rodzin
natomiast w 2 przypadku powinna byc liczona cala kwota (razem z odplatnoscia) poniewaz w RB nie jest ona umniejszana wtedy - niestety Pomost nie potrafi tego uwzglednic i trzeba odjac wplaty przy zgodnosci w ZBC

wiec w praktyce jest tak jak piszesz - ale w teorii roznie to moglo by byc
karson
Omnibus
Omnibus

Postautor: PawełR » 13 kwie 2012 8:21

zgadzam sie że
w teorii - wszystko zalezy od konstrukcji budzetu

trochę to jeszcze raz przeanalizowałem i popytałem księgowość i chyba źle coś napisałem bo faktycznie od stycznia to mamy tak jak piszesz w 2 przypadku.
czyli w RB jest zawarta cała kwota wraz z odpłatnością dlatego ją odejmujemy od RB bo pomost odejmuje po swojej stronie.
do stycznia było tak że księgowa dostając odpłatność pomniejszała wydatek i wtedy nic z tym nie trzeba było robić. Teraz żeby było ok musimy z RB to odjąć.
PawełR
GWIAZDA
GWIAZDA

Wróć do Jak to zrobić ?