Świadczenia Rodzinne - backup bazy co i jak

Jak w prosty sposób rozwiązać problem pozornie nierozwiązywalny w programie

Re: Świadczenia Rodzinne - backup bazy co i jak

Postautor: TheSaint » 01 paź 2018 13:02

podejrzewam, że serwer po prostu wysyła dane na NAS-a, odwrotnie się raczej nie da. Ja robię to od razu robiąc backup na NAS-a
TheSaint
GURU
GURU

Postautor: nieistotny_nick » 01 paź 2018 13:20

Też tak robię Cobianem, ale przez to kopia robi się bardzo długo (kompresowanie, wysyłanie po sieci), na pewno dużo szybciej byłoby lokalnie na dysku, usługii moga wtedy wstać, a sama wysyłka już w późniejszym czasie.
nieistotny_nick
AS
AS

Postautor: TheSaint » 01 paź 2018 13:29

nieistotny_nick pisze: sama wysyłka już w późniejszym czasie.
to napisz sobie skrypt, który skopiuje bazy na NAS-a
nieistotny_nick pisze:ale przez to kopia robi się bardzo długo (kompresowanie, wysyłanie po sieci)
sieś 100 MB?
TheSaint
GURU
GURU

Postautor: MarcinD » 01 paź 2018 13:32

nieistotny_nick pisze:Też tak robię Cobianem, ale przez to kopia robi się bardzo długo (kompresowanie, wysyłanie po sieci), na pewno dużo szybciej byłoby lokalnie na dysku, usługii moga wtedy wstać, a sama wysyłka już w późniejszym czasie.

No a co ma jedno z drugim?
U mnie kopia robi się lokalnie i wstają usługi.
Paczka na serwer kopii leci zupełnie innym procesem, a obecnie nawet inną kartą sieciową. Lokalnie mam kopie z 3 dni, na serwerze kopii sobie leżą dopóki nie zacznie brakować miejsca.
MarcinD
AS
AS

Postautor: mopskorsze » 01 paź 2018 14:38

Ja mam Fujitsu Q700. Mam tam moduł, który nazywa się Menadżer kopii zapasowych. Opcja nazywa się Zdalna replikacja RTRR. Jak dobrze pamiętam to na serwerze trzeba było korzystać z IIS.
mopskorsze
Ekspert
Ekspert

Postautor: Łukasz W » 01 paź 2018 15:21

nieistotny_nick pisze:Też tak robię Cobianem, ale przez to kopia robi się bardzo długo (kompresowanie, wysyłanie po sieci), na pewno dużo szybciej byłoby lokalnie na dysku, usługii moga wtedy wstać, a sama wysyłka już w późniejszym czasie.

Z tym lokalnie bym uważał i to bardzo. U mnie wysyłam Cobianem na NAS po FTP i nie wyobrażam sobie trzymać kopii lokalnie. Przecież cryptolockery potrafią zaszyfrować wszystko po sieci, jak sobie wyobrażasz potem odtworzenie kopii??
Łukasz W
GURU
GURU

Postautor: mopskorsze » 01 paź 2018 15:46

Tak jak Łukasz pisze, lokalna kopia to duże niebezpieczeństwo. Mapowanie dysku w celu kopiowania też w związku z tym jest niebezpieczne.
mopskorsze
Ekspert
Ekspert

Postautor: nieistotny_nick » 02 paź 2018 7:08

Ale tę lokalną prawie natychmiast bym słał na NASa, pisząc o późniejszym czasie chodziło mi za godzinkę czy kilka.
@Marcin w sumie jakby jednym zadaniem w cobianie zrobić tę kopię, usługi sobie wstają i drugim zadaniem wysyłam ją na NAS, chyba widziałem takie możliwości w Cobianie.

1. Wracając do Administratora Std, z tego co rozumiem on nie potrzebuje i nawet nie robi zatrzymania usług (podobnie jak Shell) i robi wszystko na działającej bazie (jakieś tam sprawdzania aktualizacji, reguł WAW itp. nie zakłóci procesu?).
2. Jak wysyłacie z Administratora Std na NAS, bo jedyny sposób jaki widzę to zmapowanie dysku i wskazanie go w polu ścieżka archiwum?
3. Kopiowanie i przywracanie bazy w Administratorze można traktować jako przeładowywanie w Shellu/FBmagerze?
nieistotny_nick
AS
AS

Postautor: Łukasz W » 02 paź 2018 7:46

nieistotny_nick pisze:Ale tę lokalną prawie natychmiast bym słał na NASa, pisząc o późniejszym czasie chodziło mi za godzinkę czy kilka.

Ale Cobianem robisz wszystko lokalnie, potem pakowany plik Ci wysyła na NAS. Nie kompresuje Ci bazy na NASie :)

nieistotny_nick pisze:1. Wracając do Administratora Std, z tego co rozumiem on nie potrzebuje i nawet nie robi zatrzymania usług (podobnie jak Shell) i robi wszystko na działającej bazie (jakieś tam sprawdzania aktualizacji, reguł WAW itp. nie zakłóci procesu?).

Ja nie zatrzymuję usług ponieważ kopie są robione w trakcie pracy. W Cobianie masz zdarzenia przed i zdarzenia po kopii. Możesz zatrzymać usługi przed i uruchomić po automatycznie.

nieistotny_nick pisze:2. Jak wysyłacie z Administratora Std na NAS, bo jedyny sposób jaki widzę to zmapowanie dysku i wskazanie go w polu ścieżka archiwum?

Ja robię Administratorem 2 kopie lokalnie na dysk w 2 katalogach w krótkich odstępach czasu. Następnie po kilku minutach mam ustawionego Cobiana aby kopiował z 2 katalogu kopie zrobioną Administratorem i po wszystkim uruchamia krótki skrypt usuwający z tego katalogu pliki.
Łukasz W
GURU
GURU

Postautor: MarcinD » 02 paź 2018 8:19

nieistotny_nick pisze:@Marcin w sumie jakby jednym zadaniem w cobianie zrobić tę kopię, usługi sobie wstają i drugim zadaniem wysyłam ją na NAS, chyba widziałem takie możliwości w Cobianie.

No tak mam zorganizowane rzeczy na Windowsie, choć cobiana także ograniczam tylko do robienia kopii. Na serwer kopii dane lecą poprzez rsynca z kluczami. Jak wyżej wspomnieli kryptolockery są zbyt niebezpieczne żeby zostawiać udostępnianie.
SR/Pomost chodzą na linuksie, szkoda bawić się w cobiana mając crona. Kopia też poprzez rsync.

A czemu kopia lokalna? Bo w razie czego odtwarza się natychmiast, bez czekania na przyniesienie z odległej maszyny. Zresztą co mi szkodzi mieć kopię lokalnie i zdalnie?
MarcinD
AS
AS

Postautor: Łukasz W » 02 paź 2018 9:17

MarcinD pisze:Zresztą co mi szkodzi mieć kopię lokalnie i zdalnie?

Co trzy kopie to nie jedna :) Ja kopie mam robione lokalnie, na NAS i na koniec dnia kopiowane na zaszyfrowanego Pena lub dysk. A i tak nie jestem w 100% spokojny.
Łukasz W
GURU
GURU

Postautor: Łukasz W » 02 paź 2018 9:17

MarcinD pisze:Zresztą co mi szkodzi mieć kopię lokalnie i zdalnie?

Co trzy kopie to nie jedna :) Ja kopie mam robione lokalnie, na NAS i na koniec dnia kopiowane na zaszyfrowanego Pena lub dysk. A i tak nie jestem w 100% spokojny.
Łukasz W
GURU
GURU

Postautor: TheSaint » 02 paź 2018 9:39

Łukasz W pisze:Ja kopie mam robione lokalnie, na NAS i na koniec dnia kopiowane na zaszyfrowanego Pena lub dysk. A i tak nie jestem w 100% spokojny.

Po czym pożar trawi firmę i 3 kopie psu na budę - bo się zjarały :-D :-D :-D :-D

tak naprawdę ni da się zabezpieczyć w 100%, bo jest to nie możliwe. Zawsze może wydarzyć się coś czego nie przewidzimy.
TheSaint
GURU
GURU

Postautor: MarcinD » 02 paź 2018 9:40

Łukasz W pisze:A i tak nie jestem w 100% spokojny

Standard.
Serwer kopiujący mam w drugim końcu budynku, ale wystarczy jeden nalot i budynku nie ma, a jak jakaś atomówka się trafi, to i gminę obleci, ale wówczas będzie można mówić o kopii w chmurze.
MarcinD
AS
AS

Postautor: TheSaint » 02 paź 2018 9:42

poza tym - być może się mylę - ale Ransomware chyba nie tyka plików bazodanowych i spakowanych (przynajmniej w tych przypadkach, które widziałem na żywo - pomost się rozjechał, ale baza danych była nietknięta)
TheSaint
GURU
GURU

PoprzedniaNastępna

Wróć do Administracja