Baza danych na SSD

Zepsuło się, nie działa, co lepsze czego nie dotykać

Baza danych na SSD

Postautor: kiltna » 30 maja 2019 12:00

Witajcie, mam takie pytanko.
Posiadamy dość "wiekowy" serwer - na razie bez możliwości przejścia na coś lepszego... brak kasy - na nim mamy programy Rekordu i kilka ich baz. Dziewczyny coraz częściej skarżą się, że praca jest coraz bardziej uciążliwa - długie czasy reakcji programów, ale bardziej tutaj chodzi o generowanie wyników zapytań typu jakieś listy, wnioski etc.
Pomyślałem więc, że może dobrym pomysłem byłoby przerzucić bazy na jakiś szybszy SSD'ek? Co o tym sądzicie, bawić się w coś takiego? Czy przyczyn spowolnień szukać gdzie indziej?
Od razu dodam, że bazy restoruję, a programy aktualizuję regularnie. Do tych baz podłączonych jest ok. 6 pracowników, więc jakiegoś przesadnego ruchu nie ma.
Z góry dzięki za porady :)
kiltna
Specjalista
Specjalista

Re: Baza danych na SSD

Postautor: TheSaint » 30 maja 2019 12:01

zmiana dysku na SSD na pewno pomoże. Pytanie jeszcze ile jest ramu, jaki procek, jaka sieć (100M czy 1000M) itp itd.?
TheSaint
GURU
GURU

Postautor: kiltna » 30 maja 2019 12:05

Ram'u dołożyłem i teraz jest 16 GB, procek Xeon E5603 1,6 Ghz, wszystko na sieci 1000M (przez forti 60e) - chyba, że wydzielić im jakiś vlan?
kiltna
Specjalista
Specjalista

Postautor: TheSaint » 30 maja 2019 12:54

ja puszczasz do serwera przez forti to może trochę przycinać.
TheSaint
GURU
GURU

Postautor: naitsyrk85 » 30 maja 2019 13:08

kiltna pisze:Witajcie, mam takie pytanko.
Posiadamy dość "wiekowy" serwer - na razie bez możliwości przejścia na coś lepszego... brak kasy - na nim mamy programy Rekordu i kilka ich baz. Dziewczyny coraz częściej skarżą się, że praca jest coraz bardziej uciążliwa - długie czasy reakcji programów, ale bardziej tutaj chodzi o generowanie wyników zapytań typu jakieś listy, wnioski etc.
Pomyślałem więc, że może dobrym pomysłem byłoby przerzucić bazy na jakiś szybszy SSD'ek? Co o tym sądzicie, bawić się w coś takiego? Czy przyczyn spowolnień szukać gdzie indziej?
Od razu dodam, że bazy restoruję, a programy aktualizuję regularnie. Do tych baz podłączonych jest ok. 6 pracowników, więc jakiegoś przesadnego ruchu nie ma.
Z góry dzięki za porady :)

Wyłącz antywirusy i zobacz czy poprawa? tak samo jak ruch sieciowy jest czyms zabezpieczony wyłącz i sprawdz róznice...
naitsyrk85
GWIAZDA
GWIAZDA

Postautor: akoc » 30 maja 2019 13:58

Sprawdź też jakość pracy z bazą (aplikacją) na samym serwerze, tzn. bez pośrednictwa sieci.
Jaka jest wielkość bazy?
akoc
Omnibus
Omnibus

Postautor: kiltna » 31 maja 2019 11:09

Co do pracy bezpośrednio na serwerze to jakiejś wielkiej poprawy nie ma jeśli chodzi o prędkość. Same bazy nie są jakieś duże, największa ma niespełna 800MB.
Z racji tego, że mocno się nastawiam na tego SSD'ka, to czy możecie polecić jakiś porządny? Zwłaszcza, że ma chodzić 24 na dobę. Czy może lepiej zainwestować jakiegoś niewielkiego NAS'a w RAID'zie, który hostować będzie te bazy?
kiltna
Specjalista
Specjalista

Postautor: TheSaint » 31 maja 2019 11:22

kiltna pisze:Czy może lepiej zainwestować jakiegoś niewielkiego NAS'a w RAID'zie, który hostować będzie te bazy
NAS-a niewielkiego, to ty sobie do backupu zrób.
Twój serwer z dyskiem SSD powinien dawać radę. Na jakim systemie to stoi?
TheSaint
GURU
GURU

Postautor: MarcinD » 31 maja 2019 11:24

Jakiekolwiek SSD w raid1 dla spokojnego sumienia. One aż tak bardzo nie padają żeby niepotrzebnie przepłacać za edycje "serwerowe", a ceny już są znośne i 2 albo i 3 dyski to nie majątek.
Swoją drogą, to jakie dyski masz obecnie i w jakiej konfiguracji?
MarcinD
AS
AS

Postautor: kiltna » 31 maja 2019 11:46

NAS'a mam już do backupu więc mam nadzieję, że sobie poradzi :)
Co do obecnej konfiguracji to mam dwa dyski (5200 obr.) w raid 1 wrzucone. Wszystko chodzi na Win Serv 2008 R2 x64.
kiltna
Specjalista
Specjalista

Postautor: przemo88 » 31 maja 2019 11:47

sprawdź pingi , albo uruchom klienta bezpośrednio na hoście i sprawdź tam czas generacji wyników zapytań.
przemo88
Ekspert
Ekspert

Postautor: TheSaint » 31 maja 2019 12:02

kiltna pisze:mam dwa dyski (5200 obr.) w raid 1 wrzucone
jakim cudem to ma dawać radę? Ma prawo mulić. W tym przypadku 2 x 240 GB SSD będzie latało
Jaki dysk? Tak naprawdę każdy dostępny się nada. Kingstony, Adata, GoodRam, SiliconPower. Każdy się nada
TheSaint
GURU
GURU

Postautor: kiltna » 31 maja 2019 12:05

Dostałem taką propozycję: Musisz się zalogować żeby zobaczyć link!
kiltna
Specjalista
Specjalista

Postautor: MarcinD » 31 maja 2019 12:11

A ja Ci dam taką Musisz się zalogować żeby zobaczyć link!
Albo coś innego z cx400, choćby Musisz się zalogować żeby zobaczyć link!
Albo Crucial na MX500... Musisz się zalogować żeby zobaczyć link! Ten model zajeżdżam prywatnie od dłuższego czasu i nic się nie dzieje, a czasem dostaje w kość mocniej niż przy bazach danych i działa średnio 24h po 3-4 dni w tygodniu.
MarcinD
AS
AS

Postautor: Pietrze » 31 maja 2019 12:52

Warto przemyśleć zakup na zapas jeszcze dodatkowej lub dodatkowych sztuk, bo ceny są dość przystępne. Niech zapasowy/e dysk/i leży/ą w szafie lub jeśli jest możliwość to wpakować do serwera jako hot-spare. Wtedy przy awarii dysku obecnie pracującego będzie krótszy czas wymiany a to ważne przy zachowaniu ciągłości działania. ;)
Pietrze
Omnibus
Omnibus

Następna

Wróć do Sprzęt i osprzęt