Zmiana technologii centralki telefonicznej

Problemy, porady, ciekawostki, polecane

Zmiana technologii centralki telefonicznej

Postautor: kiltna » 11 mar 2019 9:10

Witajcie, mam pytanie. Od jakiegoś półrocza mamy ciągłe problemy z telefonami w urzędzie. Co chwila dostajemy info, że "wszystkie linie zajęte" lub w ogóle tylko krótki sygnał dźwiękowy (ani nie zajęte, ani nie wybieranie numeru). Problemy wielokrotnie zgłaszane, byli technicy i też nic nie wskórali. Rozmawiałem z firmą, która nam wdrażała centralkę i telefony i zaproponowali nam przejście na VOPI'A - obecnie mamy ISDN'a (operator VoiceNET na linii Orange).
Jako operatora VOIP zaproponowali Foneo. I tutaj moje pytanie, Macie może doświadczenia z tym operatorem i w ogóle voip'em? Czy uważacie, że takie przejście jest korzystne i pewniejsze od ISDN'a?
Jeśli chodzi o net, to mamy VDSL'a do 80 Mb (realnie ok. 60Mb).
Czy voip mocno może obciążyć sieć?
kiltna
Amator
Amator

Re: Zmiana technologii centralki telefonicznej

Postautor: TheSaint » 11 mar 2019 9:22

kiltna pisze:obecnie mamy ISDN'a
jakie masz parametry tego ISDN-a? ISDN na kablu czy tzw SipTrunk, ile jednoczesnych połączeń?
może to wina centrali - jak to centrala? Może dostawca netu szwankuje? Obawiam się, że jeśli masz problemy z ISDN-em to z VOIP-em może być tylko gorzej
TheSaint
GURU
GURU

Postautor: jakub.zarebski » 11 mar 2019 9:23

i jakie koszty są takiej wymiany? centrali, sprzętu, koszty utrzymania później?
jakub.zarebski
Profesor
Profesor

Postautor: mszark » 11 mar 2019 9:32

W netii 9 netto miesięcznie za nr, 30 netto miesięcznie wirtualna centrala. Telefony przy przejściu na VOiP dostaliśmy za zeta (gigaset a510). Mamy już 4 rok i awarii brak.
mszark
Doctor
Doctor

Postautor: jakub.zarebski » 11 mar 2019 9:42

a koszta montażu, centrala to tylko dzierżawa czy jakieś koszta były? bo tak to tanio.
jakub.zarebski
Profesor
Profesor

Postautor: mszark » 11 mar 2019 9:56

Centrala wirtualna, nic fizycznie nie mamy, jak coś chcemy to zgłaszamy, reakcja w kilka minut to wszystko w abonamencie 30 netto. Na start było dodatkowe 3 netto łącznie za aktywacje usług no i po 1zł netto za każdy telefon.
mszark
Doctor
Doctor

Postautor: jakub.zarebski » 11 mar 2019 10:14

o kurde, to na prawdę warto.
jakub.zarebski
Profesor
Profesor

Postautor: PawełR » 11 mar 2019 10:19

W netii 9 netto miesięcznie za nr, 30 netto miesięcznie wirtualna centrala. Telefony przy przejściu na VOiP dostaliśmy za zeta (gigaset a510). Mamy już 4 rok i awarii brak.

a te 9zl netto to za każdy numer tzwn. wewnętrzny który jest jednocześnie niezależnym numerem zewnętrznym ? Każdy aparat, numer jest wpięty poprzez internet w wirtualną centralkę?
Czyli jak mam np. 16 numerów analogowych wewnętrznych i 4 zewnętrzne to jak to by było liczone? 20*9zł netto , + 30 za centralkę I tu już nie ma naliczania rozmów, czasów itd? Jedna opłata stała miesięcznie?
Na początku dodatkowo aktywacja a sprzęt czyli telefony IP? Jaki koszt?
PawełR
GWIAZDA
GWIAZDA

Postautor: kiltna » 11 mar 2019 10:36

Z racji tego, że nie za bardzo ogarniam temat telefonii, to odpiszę tylko na to co wiem:
W urzędzie mamy 2 łącza ISDN BRA (tak mi odpisali goście od centralki)
Centrala to Slican - nie jestem w stanie stwierdzić modelu - tak jest zamontowany. Ale gabarytowo jest duża ;)
Ilość jednoczesnych połączeń - 4
Kurcze co do neta, to nie było problemu nigdy. Ogólnie neta mamy z innego podłączenia niż ISDN'a.
Co do kosztów, to proponują przeprogramowanie centrali i przeniesienie numerów za ok. 1200 zł. abo za 25 i połączenia stac 6 gr, kom 15 gr.
kiltna
Amator
Amator

Postautor: jakub.zarebski » 11 mar 2019 10:38

PawełR pisze:

a te 9zl netto to za każdy numer tzwn. wewnętrzny który jest jednocześnie niezależnym numerem zewnętrznym ? Każdy aparat, numer jest wpięty poprzez internet w wirtualną centralkę?
Czyli jak mam np. 16 numerów analogowych wewnętrznych i 4 zewnętrzne to jak to by było liczone? 20*9zł netto , + 30 za centralkę I tu już nie ma naliczania rozmów, czasów itd? Jedna opłata stała miesięcznie?
Na początku dodatkowo aktywacja a sprzęt czyli telefony IP? Jaki koszt?

a właśnie pytanie czy 9 zł za numer zew. czy każdy wew w sieci. Bo jak 9 zł i ile się chce wew to by chyba było coś za tanio ;) tak mi to jakoś teraz wychodzi...
jakub.zarebski
Profesor
Profesor

Postautor: mszark » 11 mar 2019 10:50

Tak, 9zł za każdy numer, który jest niezależnym zewnętrznym. My braliśmy abonamenty po 9zł bez pakietów minut, z minutami są wyższe, musiałbyś się zorientować. Czyli za połączenia płacimy dodatkowo. Telefony jak napisałem po złotówce netto.
Czyli, po 9 netto za każdy nr(u mnie 12 numerów czyli 108), 30 netto za centrale,obsługę, serwis itp, 5 netto za fax serwer + za połączenia.
Dla nas to się po prostu bardziej kalkulowało, stara centralka się sypała, mało linii, telefony też pamiętały początki działalności.
a właśnie pytanie czy 9 zł za numer zew. czy każdy wew w sieci. Bo jak 9 zł i ile się chce wew to by chyba było coś za tanio ;) tak mi to jakoś teraz wychodzi...

9 za numer zew., tak jak ty kombinujesz to mamy zrobiony ŚDS, jeden zewnętrzny z bramką voip podłączoną do fizycznej centrali. Nr jest w ramach naszego abonamentu czyli za 9 zł, ale zakup centralki, aparatów i montaż już po stronie ŚDS.
mszark
Doctor
Doctor

Postautor: PawełR » 11 mar 2019 10:56

My braliśmy abonamenty po 9zł bez pakietów minut, z minutami są wyższe

ok czyli jak mam 16 numerów wewnętrznych to zapłaciłbym 16x9 = 144 + 30 centrala która by zrobiła z nich numery wewnętrzne (czyli połączenia między wewnętrznymi byłby gratis?) + 5 fax = 179zł netto czyli 220 brutto + jakieś tam złotówki za sprzęt cz aktywacje na początku ?
a jakie sa stawki za połączenia zewnętrzne ? i jaka musi być jakoś łącza przy tylu numerach bo rozumiem że całość biegnie po internecie nie ma tam jakiś dedykowanych łącz pod to?

Jeżeli rozmowy są tańsze niż przez oferty ISDN-owe to się opłaca bo na tych rozmowach sie zaoszczędzi
ale jeśli jest podobnie to już nie bardzo.
W powyższym moim przykładzie wyszło by 220 zł brutto miesięcznie czyli 2640zł brutto rocznie.
Biorąc pod uwagę okres np 5 lat to zapłacimy 13200zł ( o ile w między czasie nie będzie podwyżki)
za taką kasę można kupić super centralkę (za np 6 tys) ido tego super fax za 1 tys i zostanie jeszcze po 380zł na super telefon bezprzewodowy dla każdego. I raczej taki zestaw dobrej firmy pochodzi dłużej niż zakładane 5 lat.
Ostatnio zmieniony 11 mar 2019 11:08 przez PawełR, łącznie zmieniany 2 razy
PawełR
GWIAZDA
GWIAZDA

Postautor: jakub.zarebski » 11 mar 2019 10:57

czyli 9 x 30 + 30, już robi się mniej opłacalnie, ale nie kupujesz sprzętu ;)
jakub.zarebski
Profesor
Profesor

Postautor: mszark » 11 mar 2019 11:16

Paweł wysłałem Ci pw.
Zawsze możecie numery voip podłączyć pod centralkę jako linie zewnętrzne, jechać na obecnym sprzęcie bez dodatkowych kosztów.
mszark
Doctor
Doctor

Postautor: PawełR » 11 mar 2019 11:41

Dzięki .
Jak dla mnie oferta dobra ale dla mobilnych firm często zmieniających lokalizacje albo takich z wieloma filiami. Nie trzeba się bawić w załatwianie lokalnych numerów. Jeśli wszystko stacjonarnie i od lat w jednym miejscu i do tego jest dostęp do isdn-a to raczej mało opłacalne. Bo można to znacznie taniej rozwiązać lokalnie i bez obciążania netu.
PawełR
GWIAZDA
GWIAZDA

Wróć do Oprogramowanie "inne"