Windows Server 2008 mieszana sieć

Widzi, łączy się, pinguje

Windows Server 2008 mieszana sieć

Postautor: zwierz » 11 lip 2019 14:23

Jest tak:
Interfejsy nr:
1 . sieć lokalna (prywatna) jakies IP na sztywno i brama
2. sieć intranetowa (publiczna niezidentyfikowana) jakieś IP na sztywno brak bramy (dodany ruting statyczny).
W prawidłowej konfiguracji:
1 sieć prywatna, 2 publiczna(bo niezidentyfikowano).
Firewall ustawiony odpowiednio priv. i publ.

Zaczyna się problem np:
1.brak zasilania na switchu i routerze (powód - jakiś ..)
System po powrocie napięcia uruchomienia się switch i ruter identyfikuje oba interfejsy jako nierozpoznane czy jakoś i ustawia sieć publiczną na obu.
Skutkiem tego wycięcie usług przez firewalla. No i to jest ten problem.
Nie mogę ustawić niezidentyfikowanej siec na prywatną bo wiadomo(interfejs 2. wpięty bezpośrednio w intranet).
Jak zrobię restart serwera lub wyjmę kabelek po awarii prądu po jakiejś chwili sytuacja wraca do normy (bo ruter się już podniósł i brama działa).
Pytanie:
Jak wyłączyć to rozpoznawanie sieci aby zawsze int. 1 był priv. a 2. publiczny. na sztywno i zawsze(powiązać interfejs, IP i strefe).
zwierz
Mentor
Mentor

Re: Windows Server 2008 mieszana sieć

Postautor: MarcinD » 11 lip 2019 14:35

A stary trik z rejestrem znasz? Może zadziała.
HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows NT\CurrentVersion\NetworkList\Profiles
REG_DWORD Category dla danej sieci ustaw na 1 dla prywatnej, 0 dla publicznej.

Nie jestem tylko pewien, czy to akurat z tym jest problem.
MarcinD
AS
AS

Postautor: Pietrze » 11 lip 2019 14:38

Próbowałeś w lokalnych zasadach grupy włączyć uprawnienia do zmieniania ręcznego lokalizacji i identyfikacji sieci? ;)
gpedit.msc
Konfiguracja komputera -> Ustawienia systemu Windows -> Ustawienia zabezpieczeń -> Zasady menedżera listy sieci (Computer Configuration -> Windows Settings -> Security Settings -> Network List Manager Policies)

Opis "Musisz się zalogować żeby zobaczyć link!" dla Windows 10, ale raczej w Win2k8 jest tak samo.
Pietrze
Omnibus
Omnibus

Postautor: zwierz » 11 lip 2019 15:15

Pietrze pisze:Opis "Network List Manager policies" dla Windows 10, ale raczej w Win2k8 jest tak samo.

To czytałem tylko jak system ustawi "niezidentyfikowany" dla obu sieci to co:
można wybrać albo priv albo public.
A tak się właśnie dzieje, że każdy jest niezidentyfikowany. Ja muszę mieć ustawione: interfejs 1 priv, 2 publ. bez względu jaki ma status zidentyfikowany czy nie. Na sztywno dopisać profil sieci do interfejsu. Obsługa ma być bezosobowa urlop się zbliża i nie będzie osoby która to zidentyfikuje a łączyć zdalnie to mi się .........

Temat wyżej sprawdzę czy zadziała na rejestrze.
Dzięki.
zwierz
Mentor
Mentor

Postautor: Pietrze » 11 lip 2019 16:07

Zmiana uprawnień w lokalnych zasadach daje możliwość ręcznej zmiany w "Network and Sharing Center" domyślnej nazwy sieci jaką nadaje automatycznie system oraz ręcznego wskazania/przypisania lokalizacji (Home, Work lub Public). To samo można zrobić od strony rejestru ustawiając odpowiednie wartości, o których napisał @MarcinD. Teoretycznie i praktycznie po przypisaniu ręcznym w "Network and Sharing Center" lub zmianie wartości w rejestrze, system powinien zapamiętać ustawienia i nawet zanik zasilania nie powinien mieć wpływu, ale to jest Windows... :rotfl:
Pietrze
Omnibus
Omnibus

Wróć do Zagadnienia sieciowe