300+ dla ucznia SP nie realizującego obowiązku szkolnego

300+ dla ucznia SP nie realizującego obowiązku szkolnego

Postautor: karina » 09 gru 2019 23:58

Witam,
Sytuacja wygląda tak: matka złożyła wniosek o DS na 17sto letniego syna. Ze względu na wiek (17 lat), poprosiłam o zaświadczenie ze szkoły o potwierdzenie nauki. Z dostarczonego zaświadczenia wynika, że faktycznie jest on uczniem SP jednak od dwóch lat nie realizuje obowiązku szkolnego. Czy w tym przypadku gdy ta informacja została zawarta na zaświadczeniu mogę wystawić decyzję odmowną?
Pozdrawiam
karina
Nowicjusz
Nowicjusz

Re: 300+ dla ucznia SP nie realizującego obowiązku szkolnego

Postautor: karina » 17 gru 2019 18:25

w powyższym przypadku okazuje się, że nie można odmówić świadczenia 300+ gdy uczeń nie realizuje obowiązku szkolnego, ponieważ jest to swiadczenie przyznawane z tytułu rozpoczęcia roku szkolnego, a nie z jego realizacji. Tak stwierdził radca prawny.
Sama sobie odpowiadam ale może kmuś sie przyda.
karina
Nowicjusz
Nowicjusz

Postautor: PawełR » 18 gru 2019 8:47

Z dostarczonego zaświadczenia wynika, że faktycznie jest on uczniem SP jednak od dwóch lat nie realizuje obowiązku szkolnego

nie można odmówić świadczenia 300+ gdy uczeń nie realizuje obowiązku szkolnego, ponieważ jest to swiadczenie przyznawane z tytułu rozpoczęcia roku szkolnego,

To ja się zastanawiam jak można od 2 lat nie realizować obowiązku szkolnego i jednocześnie co roku rozpoczać rok szkolny? Wydawało mi się że rok szkolny rozpoczyna się co roku we wrześniu. :idea:
Przecież świadczenie DS nie jest na rozpoczęcie szkoły tylko właśnie roku (co roku) Nie realizuje = nie wymaga wsparcia
Ostatnio zmieniony 18 gru 2019 8:49 przez PawełR, łącznie zmieniany 1 raz
PawełR
GWIAZDA
GWIAZDA

Postautor: TheSaint » 18 gru 2019 8:49

odmówlilibyśmi i kazali się odwołać - co by była jakaś wykładnia
TheSaint
GURU
GURU

Postautor: PawełR » 18 gru 2019 8:50

Też jestem tego samego zdania. Trzeba ukracać kombinatorstwo a nie się do niego dokładać.
A swoją drogą fajna ta szkoła. Można nie chodzić 2 lata i jednocześnie być tam uczniem. Martwa dusza do sprawozdań i dotacji ? :-D
PawełR
GWIAZDA
GWIAZDA

Postautor: TheSaint » 18 gru 2019 8:56

PawełR pisze: Martwa dusza do sprawozdań i dotacji ?
raczej wynika z obowiązku szkolnego do 18-go roku życia
nie ukończył SP więc nadal figuruje w ewidencji
TheSaint
GURU
GURU

Postautor: PawełR » 18 gru 2019 8:59

No tak, ale jak rozumiem zapytanie dotyczyło czy uczeń chodzi do danej szkoły a nie czy jest w ewidencji uczniów mających obowiązek chodzić. Skoro szkoła odpowiada : "od dwóch lat nie realizuje obowiązku szkolnego" to jak można dać kasę która ma służyć pomocy szkolnej? Co taki rodzic zrobi z tą kasą? Bo raczej nie kupi książek komuś kto nie chodzi do szkoły.
PawełR
GWIAZDA
GWIAZDA

Postautor: karina » 18 gru 2019 23:37

TheSaint pisze:odmówlilibyśmi i kazali się odwołać - co by była jakaś wykładnia

nie dostałam na to zgody
karina
Nowicjusz
Nowicjusz

Postautor: karina » 18 gru 2019 23:53

PawełR pisze:to jak można dać kasę która ma służyć pomocy szkolnej? Co taki rodzic zrobi z tą kasą? Bo raczej nie kupi książek komuś kto nie chodzi do szkoły.

Też tak mi się wydawało no ale radca stwierdził inaczej i nie moglam odmówić. Na infolini 300+ odpowiedzino mi, że ustawodawca nie przewidział takiej sytuacji. Zapytanie do szkoły było o to czy chłopak jest uczniem wiec wg szkoły jest, a ze nie realizuje tego obowiązku to już inna sprawa jak widać. Nie można go usunąć z listy ze względu na obowiązek nauki i jakoś szkole nie spieszyło się z powiadomieniem OPS czy wystąpieniem do Sądu o wgląd w sytuacje rodziny i brak wypełniania funkcji opiekuńczych przez rodziców. No tak to z grubsza wygląda :). Dzięki za odp
karina
Nowicjusz
Nowicjusz

Wróć do SW "500plus"