500+ a uzyskanie informacji o zmianie zamieszkania wnioskoda

500+ a uzyskanie informacji o zmianie zamieszkania wnioskoda

Postautor: karina » 17 gru 2019 18:14

Witam,
Kobieta pobiera u nas świadczenie 500+ i całkiem przypadkiem wyszło, że Pani zmieniła miejsce zamieszkania na inną gminę nie powiadamiając organu o tym fakcie. Nie zlecałam wywiadu bo nie wiem czy powinnam, nie mam podejrzenia np. marnotrawienia środków. Pracownik socjalny podał mi prawdopodobny adres pobytu Pani więc wysłałam wezwanie celem złożenia wyjaśnień, jednak pismo wróciło w związku z czym nie mam pewności czy tam faktycznie przebywa. Podpowiedziano mi, bym mimo to przekazała świadczenie ale skoro nie mam pewności czy rodzina faktycznie tam zamieszkuje wiec chyba art. 20 ust 4 nie będzie miał zastosowania, co sądzicie?
Czy mogę zwrócić się do nowej gminy z wnioskiem o udostępnienie danych i ustalenie miejsca pobytu i jeśli okaże się ze tam jest wysłać ponownie wezwanie, a jeśli pismo znów wróci to co wówczas, przekazać, wstrzymać?
Jeśli wstrzymać to na jakiej podstawie?
Czy zlecić wywiad prac socjalnemu? Jeśli tak to na jakiej podstawie? Czy można powołać się na notatkę służbową prac socjalnego?

Dzwoniłam juz do różnych ośrodków, jedni mówią wstrzymać, drudzy przekazać na podstawie notatki, a inni, że świadczenie się należy i nie powinno się z tym nic robić nawet wtedy gdy wiadomo, że Pani tu nie mieszka.
Bardzo proszę o pomoc. Pracuję dopiero od miesiaca i wciąż uczę się na nowych okolicznościach, i trudno mi jeszcze ogarnąć ustawy i interpretacje przepisów. A mówili dasz radę :(
karina
Nowicjusz
Nowicjusz

Re: 500+ a uzyskanie informacji o zmianie zamieszkania wnioskoda

Postautor: PawełR » 18 gru 2019 8:56

A próbować kontaktować się z samą zainteresowaną ? np. telefonicznie? PS: wstrzymaj jej wypłatę na miesiąc to zobaczysz jak szybko sama się odezwie i wszystko wyjaśni :D
PawełR
GWIAZDA
GWIAZDA

Postautor: TheSaint » 18 gru 2019 8:58

karina pisze:Czy mogę zwrócić się do nowej gminy z wnioskiem o udostępnienie danych i ustalenie miejsca pobytu i jeśli okaże się ze tam jest wysłać ponownie wezwanie, a jeśli pismo znów wróci to co wówczas, przekazać, wstrzymać?
no nawet by wypadało
karina pisze:Jeśli wstrzymać to na jakiej podstawie?
nie masz podstawy do wstrzymania
TheSaint
GURU
GURU

Postautor: PawełR » 18 gru 2019 9:03

nie masz podstawy do wstrzymania
można wstrzymać nie formalnie na prę dni . Do czasu kontaktu z urzędem. :-D W sumie to nie jest tak że to ona ma obowiązek powiadomić o takiej zmianie jak zmiana miejsca zamieszkania?
PawełR
GWIAZDA
GWIAZDA

Postautor: karina » 18 gru 2019 22:02

@TheSaint nie masz podstawy do wstrzymania

Dzięki śliczne za wiadomości :)
Kontaktowałam się z Panią tel ale nie odbiera. Obowiązek ma ale go nie dopełniła, czy to nie jest już podstawą do wstrzymania?
Czyli nie mogę wstrzymać oficjalnie na podstawie art. 20 ust 4,

"Wypłata świadczenia wychowawczego podlega wstrzymaniu, jeżeli osoba otrzymująca to świadczenie odmówiła udzielenia lub nie udzieliła w wyznaczonym terminie wyjaśnień co do okoliczności mających wpływ na prawo do świadczenia wychowawczego, w tym uniemożliwiła przeprowadzenie wywiadu, o którym mowa w art. 15 ust. 1, lub nie udzieliła podczas tego wywiadu wyjaśnień co do okoliczności objętych wywiadem"

( Gdybym dostała zwrotkę uznała bym po czasie, że mnie zignorowała i wtedy wstrzymała bym wypłatę na podstawie w/w art. Źle interpretuje przepis?
Ostatnio zmieniony 18 gru 2019 23:19 przez karina, łącznie zmieniany 2 razy
karina
Nowicjusz
Nowicjusz

Postautor: karina » 18 gru 2019 23:03

PawełR pisze: można wstrzymać nie formalnie na prę dni . Do czasu kontaktu z urzędem. :-D W sumie to nie jest tak że to ona ma obowiązek powiadomić o takiej zmianie jak zmiana miejsca zamieszkania?

W takim razie wyślę wniosek o udostępnienie danych i gdy okaże się, że tam zamieszkuje zrobię przekazanie. Wstrzymać na chwilę Pani wypłatę jeżeli nie ma podstawy na formalnej też korci :) zawsze można zrobić listę wypłat później ale jeszcze w danym miesiącu gdyby się nie odezwała. Dzięki za odpowiedzi :)
karina
Nowicjusz
Nowicjusz

Wróć do SW "500plus"