Błędne obliczenia

Błędne obliczenia

Postautor: wahe » 04 mar 2016 10:36

Przeszliśmy na DM z innego programu. Mój post jest wynikiem sumy następujących elementów:
1. Serwis... po prostu poniżej krytyki - nie wiem co napisać. Tydzień i nic.
2. Osoba która pracuje na programie twierdzi, że źle on przedstawia dane lub źle oblicza.
3. Nie wiem bo się nie znam kto ma rację. Serwis raz odpisał, że dobrze jest, ale pracownik twierdzi że źle. Ciężko doszukać się wyniku bo z serwisem nie ma kontaktu.

Nie chce mi się wierzyć, że program który istnieje od kilku lat robi podstawowe błędy. Ale niestety nie mam się u kogo dowiedzieć jak powinno być. Może ktoś z was kto pracuje na nim już jakiś czas pomoże.
Może jakiś kontakt telefoniczny. Niżej przedstawiam krótki opis pracownika i wydruk obliczeń z programu. Czy to ma sens.

Wnioskodawca ponosi wydatki 560,50 zł. Po porównaniu do dodatków komunalnych 289,75 zł.
Wydatki na ryczałt wynoszą 18,58 zł. Razem wydatki 308,33 zł. - (15% dochodów gosp. Domowego) = 254,52 zł.
Kwota wydatków rzeczywistych 560,50 zł. + ryczałt 18,58 zł. = 579,08 zł. Nie przekracza 50% wydatków.

 Tytuł prawny do zajmowanego lokalu: najem
 Sposób ogrzewania lokalu: centralne ogrzewanie: jest
 Sposób ogrzewania lokalu: centralnie ciepła woda: brak
 Instalacja gazu przewodowego: brak
 Liczba osób w gospodarstwie domowym: 1
 Powierzchnia użytkowa lokalu: 25,00 m2
 Powierzchnia normatywna mieszkania zgodnie z art. 5 ust. 1 dla 1 osoby: 35,00 m2
 Dopuszczalne przekroczenie powierzchni normatywnej zgodnie z art. 5 ust 5.: 45,50 m2, tj. 130,00 %
 Dochód miesięczny gospodarstwa domowego: 358,73 zł
 Dochód na jednego członka gospodarstwa domowego: 358,73 zł
 Najniższa emerytura obowiązująca w dniu złożenia wniosku: 880,45 zł
 Kryterium dochodowe określone w art. 3 ust. 1 dla 1 osoby: 1540,79 zł, tj. 175,00 % najniższej emerytury
 Kryterium dochodowe określone w art. 6 ust. 2 dla 1 osoby: 1320,68 zł, tj. 150,00 % najniższej emerytury
 Wydatki na powierzchnię użytkową zgodnie z art. 6 ust. 9: 560,50 zł
 Wydatki na powierzchnię użytkową zgodnie z art. 6 ust. 6: 560,50 zł (powinno być 289,75 zł)
 Wydatki do obliczeń dodatku: 560,50 zł, tj. 100,00 % wydatków na powierzchnię użytkową
 Cena jednej kilowatogodziny energii elektrycznej wg ostatniego rachunku: 0,6194 zł
 Równowartość braku ciepłej wody: 12,39 zł
 Równowartość braku instalacji gazowej: 6,19 zł
 Wydatki do obliczeń ryczałtu razem: 18,58 zł
 Wydatki do obliczeń dodatku powiększone o wydatki do obliczeń ryczałtu: 579,08 zł
 Wydatki ogółem: 579,08 zł
 Procent wydatków do obliczeń ryczałtu w wydatkach ogółem: 3,21 %
 Kwota wydatków na mieszkanie pokrywana przez wnioskodawcę, zgodnie z art.6 ust. 1: 53,81 zł, tj. 15,00 % dochodu gospodarstwa domowego
 Wydatki do obliczeń pomniejszone o kwotę pokrywaną przez wnioskodawcę: 525,27 zł
 Kwota dodatku mieszkaniowego wynikająca z obliczeń: 525,27 zł
 Najwyższa kwota dodatku zgodnie z art. 6 ust. 10,11: 289,54 zł, tj. 50,00 % sumy wydatków
 Najniższa kwota dodatku mieszkaniowego zgodnie z art. 7 ust. 6: 17,61 zł, tj. 2,00 % najniższej emerytury
 Ostateczna kwota dodatku mieszkaniowego: 289,54 zł (powinno być 254,52 zł)
Kwota ryczałtu na zakup opału: 9,29 zł
wahe
Amator
Amator

Re: Błędne obliczenia

Postautor: naitsyrk85 » 04 mar 2016 10:42

wahe pisze:1. Serwis... po prostu poniżej krytyki - nie wiem co napisać. Tydzień i nic.
2. Osoba która pracuje na programie twierdzi, że źle on przedstawia dane lub źle oblicza.
3. Nie wiem bo się nie znam kto ma rację. Serwis raz odpisał, że dobrze jest, ale pracownik twierdzi że źle. Ciężko doszukać się wyniku bo z serwisem nie ma kontaktu.

1. problemy z serwisem chwilowe przez zmiany prawne
2. może cosw paramtrach macie żle
3. Pracujemy od 2 lat bak problemów

Moze % gminnych nie macie poustawianych, uwazam że to bład w paramtrach systemowych żle wprowadzonyc przez Was
naitsyrk85
GWIAZDA
GWIAZDA

Postautor: wahe » 04 mar 2016 11:04

Ta "niezgodność" nastąpiła przed dotknięciem parametrów. To nie dotyczy jednego wniosku. Patrzyłem na parametry i nawet nie wiem co logicznie przestawić żeby wpłynęło na wynik. Może coś jest na rzeczy. Ale które parametry mogą wpłynąć na ten wynik co podałem. I czy te wyliczenia są poprawne?
wahe
Amator
Amator

Postautor: slivkam » 18 mar 2016 9:06

Z tymi danymi wynik mam identyczny

Te 289,75 zł to jest kwota wynikająca z art. 6 ust. 6 Jeżeli osoba ubiegająca się o dodatek mieszkaniowy zamieszkuje w lokalu mieszkalnym lub domu niewchodzącym w skład mieszkaniowego zasobu gminy, do wydatków przyjmowanych dla celów obliczenia dodatku mieszkaniowego zalicza się:
1) wydatki, które w wypadku najmu lokalu mieszkalnego byłyby pokrywane w ramach czynszu, lecz wyłącznie do wysokości czynszu, jaki obowiązywałby dla danego lokalu, gdyby lokal ten wchodził w skład zasobu mieszkaniowego gminy;
2) opłaty, poza czynszem, które obowiązywałyby w zasobie mieszkaniowym gminy, gdyby lokal ten wchodził w skład tego zasobu?
Nie powinna ona być brana do obliczeń - wpisana w pozycję "Łączna kwota na mieszkanie"?
Tyle tylko, że wtedy dodatek wyjdzie w wysokości 154,15
slivkam
Omnibus
Omnibus

Postautor: Tomek » 14 kwie 2016 10:45

wahe pisze:Przeszliśmy na DM z innego programu. Mój post jest wynikiem sumy następujących elementów:
1. Serwis... po prostu poniżej krytyki - nie wiem co napisać. Tydzień i nic.

Nie chce mi się wierzyć, że program który istnieje od kilku lat robi podstawowe błędy. Ale niestety nie mam się u kogo dowiedzieć jak powinno być. Może ktoś z was kto pracuje na nim już jakiś czas pomoże.
Może jakiś kontakt telefoniczny. Niżej przedstawiam krótki opis pracownika i wydruk obliczeń z programu. Czy to ma sens.

Wnioskodawca ponosi wydatki 560,50 zł. Po porównaniu do dodatków komunalnych 289,75 zł.
Wydatki na ryczałt wynoszą 18,58 zł. Razem wydatki 308,33 zł. - (15% dochodów gosp. Domowego) = 254,52 zł.
Kwota wydatków rzeczywistych 560,50 zł. + ryczałt 18,58 zł. = 579,08 zł. Nie przekracza 50% wydatków.

 Tytuł prawny do zajmowanego lokalu: najem
 Sposób ogrzewania lokalu: centralne ogrzewanie: jest
 Sposób ogrzewania lokalu: centralnie ciepła woda: brak
 Instalacja gazu przewodowego: brak
 Liczba osób w gospodarstwie domowym: 1
 Powierzchnia użytkowa lokalu: 25,00 m2
 Powierzchnia normatywna mieszkania zgodnie z art. 5 ust. 1 dla 1 osoby: 35,00 m2
 Dopuszczalne przekroczenie powierzchni normatywnej zgodnie z art. 5 ust 5.: 45,50 m2, tj. 130,00 %
 Dochód miesięczny gospodarstwa domowego: 358,73 zł
 Dochód na jednego członka gospodarstwa domowego: 358,73 zł
 Najniższa emerytura obowiązująca w dniu złożenia wniosku: 880,45 zł
 Kryterium dochodowe określone w art. 3 ust. 1 dla 1 osoby: 1540,79 zł, tj. 175,00 % najniższej emerytury
 Kryterium dochodowe określone w art. 6 ust. 2 dla 1 osoby: 1320,68 zł, tj. 150,00 % najniższej emerytury
 Wydatki na powierzchnię użytkową zgodnie z art. 6 ust. 9: 560,50 zł
 Wydatki na powierzchnię użytkową zgodnie z art. 6 ust. 6: 560,50 zł (powinno być 289,75 zł)
 Wydatki do obliczeń dodatku: 560,50 zł, tj. 100,00 % wydatków na powierzchnię użytkową
 Cena jednej kilowatogodziny energii elektrycznej wg ostatniego rachunku: 0,6194 zł
 Równowartość braku ciepłej wody: 12,39 zł
 Równowartość braku instalacji gazowej: 6,19 zł
 Wydatki do obliczeń ryczałtu razem: 18,58 zł
 Wydatki do obliczeń dodatku powiększone o wydatki do obliczeń ryczałtu: 579,08 zł
 Wydatki ogółem: 579,08 zł
 Procent wydatków do obliczeń ryczałtu w wydatkach ogółem: 3,21 %
 Kwota wydatków na mieszkanie pokrywana przez wnioskodawcę, zgodnie z art.6 ust. 1: 53,81 zł, tj. 15,00 % dochodu gospodarstwa domowego
 Wydatki do obliczeń pomniejszone o kwotę pokrywaną przez wnioskodawcę: 525,27 zł
 Kwota dodatku mieszkaniowego wynikająca z obliczeń: 525,27 zł
 Najwyższa kwota dodatku zgodnie z art. 6 ust. 10,11: 289,54 zł, tj. 50,00 % sumy wydatków
 Najniższa kwota dodatku mieszkaniowego zgodnie z art. 7 ust. 6: 17,61 zł, tj. 2,00 % najniższej emerytury
 Ostateczna kwota dodatku mieszkaniowego: 289,54 zł (powinno być 254,52 zł)
Kwota ryczałtu na zakup opału: 9,29 zł

Bardzo przepraszam, że dopiero dziś odpowiadam, ale od prawie dziesięciu lat nie zajmuje się już DM (choć może wkrótce zajmę się znów).

Podczas wpisywania wydatków na mieszkanie, oprogramowanie daje Użytkownikowi wybór, czy wydatek jest wprowadzony bezpośrednio z rachunku, czy też obliczony na podstawie stawek z zasobu gminy - dokonujemy tego wyboru za pomocą przełącznika na oknie wprowadzania pojedynczego wydatku. W rezultacie - suma wydatków jak trafia do okna rejestracji wniosku do informacji "Łączna kwota wydatków", jest już właściwą kwotą wydatków na powierzchnię rzeczywistą mieszkania i jako taka wchodzi do obliczeń dodatku, nie podlegając żadnym dalszym modyfikacjom, wynikającym z tego, że mieszkanie nie należy do zasobu gminy. Jedyna modyfikacja tej kwoty, w trakcie obliczeń dodatku, może nastąpić w wyniku przeliczenia na powierzchnię normatywną, co jednak w przedstawionym przykładzie nie ma miejsca, gdyż rzeczywista powierzchnia mieszkania jest mniejsza (25 m2) niż powierzchnia normatywna przewidziana dla jednej osoby (35 m2). Zatem wprowadzając wniosek o dodatek mieszkaniowy, nalezy pamiętać o przedsawionej wyżej zasadzie, że to osoba wprowadzająca wniosek powinna we właściwy sposób wprowadzić kwoty poszczególne wydatków, gdyż samo oprogramowanie potem nie dokonuje ich modyfikacji z tytułu mieszkania poza zasobem gminy.

Kwestia wydruku. Wydruk obliczeń dodatku mieszkaniowego jest oparty o konfigurowalny szablon, przy czym domyślną jego postać dostarczamy my jako dostawca oprogramowania. Z treści obliczeń dołączonych do zgłoszenia wynika, że u Państwa ten domyślny szablon został zmieniony, poprzez dodanie do niego znacznika "Wydatki na powierzchnię użytkową zgodnie z art. 6 ust. 6". Znacznik ten jest tylko dodatkiem i został dodany do oprogramowania na prośbę jednego z Ośrodków i zgodnie z potrzebą tego Ośrodka drukuje on tylko tę częśc wydatków, która wynika z art. 6 ust. 6 punkt 2 (a nie punkt 1). Rekomendujemy Państwu usunięcie tego znacznika z szablonu wydruku obliczeń dodatku.

pozdrawiam
Tomek

Postautor: naitsyrk85 » 14 kwie 2016 17:21

Używamy modułu Dm od 2013 roku i po początkowych problemach z konfiguracją nie mamy najmniejszych problemów, pracownik radzi sobie w pracy z tym modułem bez najmniejszych problemów, pamiętajcie to tylko początki wydaj sei trudne
naitsyrk85
GWIAZDA
GWIAZDA

Wróć do DM