ePUAP

Problemy, porady, ciekawostki, polecane

Re: ePUAP

Postautor: Łukasz W » 10 lip 2019 11:44

Grzechu pisze:Choćby przyszło w prawidłowo opisanej kopercie.

Dla mnie jest to dziwne porównanie. W korespondencji mogę wpisać treść powiadomienia, pisma i podpisać podpisem kwalifikowanym i nie masz prawnej możliwości tego nie uznać. Dostęp o informację publiczną też macie wpisana "na kopercie"? Nie logiczne.
Łukasz W
GURU
GURU

Postautor: Grzechu » 10 lip 2019 11:58

Oczywiście, że mam możliwość nie uznania.
Nikt mnie nie zmusi do przetrzymywania "kopert".

Z odebranej z ePUAP sprawy mogę sobie zachować tylko załącznik, a "kopertę" "wyrzucić" (czytaj: usunąć sprawę z ePUAP).
Jeśli ten załącznik nie będzie podpisany, to nie będzie miał żadnej mocy, choćby miał nie wiadomo jaką treść i/lub formę.
Grzechu
AS
AS

Postautor: Łukasz W » 10 lip 2019 12:10

Grzechu pisze:Z odebranej z ePUAP sprawy mogę sobie zachować tylko załącznik, a "kopertę" "wyrzucić" (czytaj: usunąć sprawę z ePUAP).
Jeśli ten załącznik nie będzie podpisany, to nie będzie miał żadnej mocy, choćby miał nie wiadomo jaką treść i/lub formę.

Podaj mi podstawę prawną do tego, aby korespondencję uważać jako KOPERTA bo przyznam się szczerze, że pierwszy raz się spotykam z taką interpretacją :)
Łukasz W
GURU
GURU

Postautor: pawel » 10 lip 2019 12:11

Jeżeli korespondencja podpisana jest profilem zaufanym to podpis ten obejmuje wszystkie elementy korespondencji w tym załączniki. Kiedyś się kontaktowałem w tej sprawie z HD i taką odpowiedź otrzymałem.
pawel
Doctor
Doctor

Postautor: Łukasz W » 10 lip 2019 12:23

pawel pisze:Jeżeli korespondencja podpisana jest profilem zaufanym to podpis ten obejmuje wszystkie elementy korespondencji w tym załączniki.

O tym mówię, jak dla mnie interpretacja tego jako koperta do mnie absolutnie nie przemawia.
Łukasz W
GURU
GURU

Postautor: Grzechu » 10 lip 2019 12:27

To pozostaniemy przy swoich zdaniach.
Grzechu
AS
AS

Postautor: Łukasz W » 10 lip 2019 12:30

Grzechu pisze:To pozostaniemy przy swoich zdaniach.

Grzechu, akurat z Tobą lubię dyskutować bo dyskusja ma charakter merytoryczny (tak jak wszystkie Twoje wypowiedzi) i kulturalny (analogicznie do poprzedniego). Dlatego chciałbym poznać Twoje argumenty poparte jakimiś przepisami lub publikacjami. Nie twierdzę, że mam rację, mogę się mylić. Nie myli się tylko ten co nic nie robi.
Łukasz W
GURU
GURU

Postautor: PawełR » 10 lip 2019 12:38

Ostrożnie z takimi deklaracjami...
Ustawa z dnia 5 września 2016 r. o usługach zaufania oraz identyfikacji elektronicznej (t.j. Dz. U. z 2019 r. poz. 162), art. 40 ust. 1: "Kto składa kwalifikowany podpis elektroniczny lub zaawansowany podpis elektroniczny z wykorzystaniem danych do składania podpisu elektronicznego przyporządkowanych do innej osoby, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 3."

Dużo lepiej byłoby, jeśli dyrekcja jest niereformowalna, gdybyś Ty (albo inna osoba) podpisywał wszystko swoim podpisem działając na podstawie upoważnienia.

Formalnie robi to sama szefowa. Fizycznie ja.
Było by lepiej ale trzeba by było kupić nowy certyfikat kwalifikowany i wydawać do wszystkiego upoważnienia., To pierwsze jeszcze by przeszło chociaż kasy zawsze u nas brak, a to drugie to ja bym się na to nie godził. I tak stoi sprzęt, jest karta, certyfikat i czytnik tylko woli nie ma nauczenia sie i stosowania. A dokumenty słać trzeba. I teraz mam za każdym razem odmawiając powoływać sie na Ustawę z dnia 5 września 2016 r. o usługach zaufania oraz identyfikacji elektronicznej (t.j. Dz. U. z 2019 r. poz. 162), art. 40 ust. 1 ?
PawełR
GWIAZDA
GWIAZDA

Postautor: pawel » 10 lip 2019 12:44

Grzechu pisze:To pozostaniemy przy swoich zdaniach.
W jaki sposób petent ma podpisać załącznik posiadając profil zaufany?
pawel
Doctor
Doctor

Postautor: PawełR » 10 lip 2019 12:46

W jaki sposób petent ma podpisać załącznik posiadając profil zaufany?

jest taka usługa udostępniona od paru miesięcy .
Musisz się zalogować żeby zobaczyć link!

Przygotuj dokument (plik), który chcesz podpisać. Szczegóły znajdziesz w sekcji Co przygotować.
Kliknij przycisk Podpisz lub sprawdź dokument.
Gdy otworzy się strona profilu zaufanego, zaloguj się na swoje konto.
Dodaj z dysku lokalnego dokument (plik) — kliknij Wybierz dokument z dysku albo przeciągnij plik myszką.
Kliknij Podpisz. System wygeneruje plik xml, w którym zawarty będzie twój podpis.
Kliknij Pobierz, aby zapisać podpisany dokument formacie xml na dysku lokalnym
Po podpisaniu możesz pobrać plik i wysłać go e-mailem do innej osoby, która też chce go podpisać. Do wybranej instytucji wyślij go za pomocą pisma ogólnego — dołącz pobrany dokument .xml.

Praktykowane szeroko ostatnio przy wysyłce sprawozdań finansowych.
Ostatnio zmieniony 10 lip 2019 12:47 przez PawełR, łącznie zmieniany 1 raz
PawełR
GWIAZDA
GWIAZDA

Postautor: Łukasz W » 10 lip 2019 12:47

pawel pisze:W jaki sposób petent ma podpisać załącznik posiadając profil zaufany?

Do tego akurat jest narzędzie, powstało dopiero w tym roku na przełomie marca - kwietnia. Ale to jest alternatywa tylko.

Musisz się zalogować żeby zobaczyć link!

EDIT: Tak jak pisze Paweł który mnie ubiegł :-D
Łukasz W
GURU
GURU

Postautor: pawel » 10 lip 2019 12:50

Faktycznie, zapomniałem ze uruchomili taką funkcjonalność.
pawel
Doctor
Doctor

Postautor: Grzechu » 10 lip 2019 13:14

Łukasz W pisze:akurat z Tobą lubię dyskutować

Wzajemnie :) (ale się słodko zrobiło ;) )
Co do dodatkowych argumentów opartych na przepisach - póki co pisałem to, co podpowiada zdrowy rozsądek i logika. (Czyli o tym, że w obrocie prawnym liczy się dokument a nie jego opakowanie).
Przepisy... Poszperam w wolnej chwili za "konkretami", ale może to nieco potrwać.

PawełR pisze:tylko woli nie ma nauczenia sie i stosowania. A dokumenty słać trzeba. I teraz mam za każdym razem odmawiając powoływać sie na Ustawę

Jeśli z powodu czyjegoś braku chęci lub umiejętności wolisz nadstawiać własną tylną część ciała, to tylko i wyłącznie Twój wybór...
Ale przynajmniej publicznie się tym nie "chwal"!
Grzechu
AS
AS

Postautor: Jakec » 10 lip 2019 13:28

Łukasz W pisze:Mówimy o piśmie, nie decyzji :) Decyzję staram się albo podpisać podpisem zwykłym albo kwalifikowanym. To inna inszość

Nie, wcale nie inna inszość... Pismo też może być dowodem, więc powinno funkcjonować również w oderwaniu od korespondencji.
Jakec
Profesjonalista
Profesjonalista

Postautor: PawełR » 10 lip 2019 13:29

Ale przynajmniej publicznie się tym nie "chwal"!
to nie chwalenie tylko rozmowa w zaufanej :-D grupie. A ustawa to raczej ma chronić osobę która nie wyraziła takiej woli a ktoś za jej plecami coś podpisał.
PawełR
GWIAZDA
GWIAZDA

PoprzedniaNastępna

Wróć do Oprogramowanie "inne"