ePUAP

Problemy, porady, ciekawostki, polecane

Re: ePUAP

Postautor: MarcinD » 10 lip 2019 13:37

Łukasz W pisze:O tym mówię, jak dla mnie interpretacja tego jako koperta do mnie absolutnie nie przemawia.

To niedobrze.
Wysyłający pisma powinien mieć upoważnienie, ale ono jest do wysyłania a nie do podpisywania.
Załączniki w epupie są różnorako załączane do transmisji. "Duże" pliki z automatu, a małe w przypadku dodania ze składu, są wysyłane jako załączniki poboczne do formularza (teoretycznie nie są podpisywane przy wysyłce), zaś załączniki dodane w formularzu są przesyłane jako treść formularza. Szyna ma usługę filerepo, którą da się odczuć dopiero w przypadku uruchomienia jakiegoś systemu elektronicznego obiegu i wówczas widać różnice między załącznikami.
Ale wracając do podpisów, to jeśli Kierownik tworzy pismo i jest pod nim jego podpis, to takie elektroniczne pismo ma mieć JEGO podpis (pades, xades czy cokolwiek), natomiast osoba wysyłająca dodaje swój podpis w celu weryfikacji nadawcy. W świetle przepisów jakieś pisma od Wójta, które nie mają podpisu elektronicznego, a są podpisane tylko przeze mnie przy wysyłce należy traktować jako anonimy. Podpis osoby wysyłającej nie ma nic do podpisu osoby odpowiedzialnej za podpisanie dokumentu. Skan podpisanego odręcznie pisma w zasadzie tez powinien być potwierdzony elektronicznym podpisem osoby podpisanej odręcznie, ale żeby było bardziej poprawnie, to podpis raczej powinien być "za zgodność z oryginałem", ale znowu problemem wielu osób jest stwierdzenie co jest oryginałem i brak elektronicznego potwierdzenia za zgodność :D
Całość niestety jest zakręcona, bo materia jest dość średnio utrwalona w prawie i "dobrych praktykach".

A jeszcze do prywatności czy firmowości podpisu, to nie ma czegoś takiego. Każdy podpis jest podpisem osoby fizycznej, konkretnego Kowalskiego i nikogo więcej, zatem tez nie ma czegoś takiego jak podpis służbowy. Nawet jeśli pracodawca podopisuje dodatkowe dane w pola podpisu, to i tak jest to cały czas podpis konkretnej osoby.
MarcinD
AS
AS

Postautor: Grzechu » 10 lip 2019 14:37

PawełR pisze:A ustawa to raczej ma chronić osobę która nie wyraziła takiej woli a ktoś za jej plecami coś podpisał.

Paweł, w tym przepisie NIE MA rozróżnienia, czy robisz to za zgodą, czy bez zgody posiadacza podpisu.
Gdyby dla osądu czynu było to istotne, to takie rozróżnienie by było.

Dodano: Patrz zresztą art. 45 tej samej ustawy:
Karom określonym w art. 40–44 podlega także, kto dopuszcza się czynów, o których mowa w tych przepisach, działając w imieniu lub w interesie innej osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej nieposiadającej osobowości prawnej.
Grzechu
AS
AS

Postautor: PawełR » 10 lip 2019 14:58

No tak, ale sprawa może wypłynąć w zasadzie tylko jak zgłosi ją sama zainteresowana, która odkryje że ktoś używa jej podpisu.
PawełR
GWIAZDA
GWIAZDA

Postautor: MarcinD » 10 lip 2019 14:58

Albo jak ktoś przeczyta forum Sygnity :D
MarcinD
AS
AS

Postautor: PawełR » 10 lip 2019 14:59

Albo jak ktoś przeczyta forum Sygnity
no i w tym przypadku i tak szefowa musiałaby powiedzieć że to nie ona.
PawełR
GWIAZDA
GWIAZDA

Postautor: kabi » 08 paź 2019 13:31

Macie dziś problemy z podpisywaniem w epuapie? U mnie wychodzi 'nieprawidłowy podpis'.
kabi
Specjalista
Specjalista

Postautor: MarcinD » 08 paź 2019 13:43

Nie zauwazyłem problemów. Od rana wysyłam zawiadomienia o wpisie do rejestru wyborców i zarówno certyfikat jak i PZ działają.
MarcinD
AS
AS

Postautor: kabi » 08 paź 2019 13:48

Mhm no to nie wiem o co chodzi, mam to zarówno na swojej skrzynce (prywatnej i podpisuje swoim podpisem) jak i na skrzynce urzędu (podpisuje kierownik). i oczywiście na rożnych komputerach i przeglądarkach.
kabi
Specjalista
Specjalista

Postautor: MarcinD » 08 paź 2019 13:56

Nie masz informacji o powodach nieprawidłowego podpisu? Czas się nie rozjechał?
MarcinD
AS
AS

Postautor: kabi » 08 paź 2019 14:12

Nie widzę nigdzie powodu, jedyna informacja to "Stan certyfikatu: ogólny błąd certyfikatu". Zdarza się to chyba czasem, bo już jeden taki przypadek niedawno miałem ale po usunięciu podpisu i ponownym podpisaniu było ok. Dostawaliśmy tez wiadomości z nieprawidłowym podpisem więc zakładam że zdarza się to częściej.

P.S. A teraz przeszło bez problemu. Nie rozumiem tego. Może zaciągali jakiś update ważności certyfikatów?
Ostatnio zmieniony 08 paź 2019 14:15 przez kabi, łącznie zmieniany 1 raz
kabi
Specjalista
Specjalista

Postautor: Łukasz W » 08 paź 2019 14:15

U mnie działa
Łukasz W
GURU
GURU

Postautor: pawel » 08 paź 2019 14:57

U mnie też dzisiaj "nieprawidłowy podpis"
pawel
Doctor
Doctor

Postautor: Łukasz W » 10 paź 2019 8:17

U Was też po zmianie wyłączyli dwuetapowe logowanie??
Łukasz W
GURU
GURU

Postautor: Konrad » 11 paź 2019 7:57

Łukasz W pisze:U mnie działa

Kolega to taki śmieszek :rotfl:
Padłem
Konrad
Przewodnik
Przewodnik

Postautor: Ojciec76 » 04 gru 2019 15:49

Mam w EPUAP 2 skrzynki: Domyślna i ESP
Jak ustawić by była tylko jedna z nich?
Przy ESP nieaktywny przycisku USUŃ, a Domyślnej usunąć nie mogę.
Ojciec76
Omnibus
Omnibus

PoprzedniaNastępna

Wróć do Oprogramowanie "inne"