bezdomna z dzieckiem do domu samotnej matki

Jak działa lub dlaczego działa inaczej. Gdzie to sprawdzić i dlaczego to takie proste.

bezdomna z dzieckiem do domu samotnej matki

Postautor: Ania » 22 mar 2012 15:01

Jak utworzyć decyzję w przypadku bezdomnej kobiety z dzieckiem, przed porodem decyzja była ze schronienia jako ofiara przemocy. Obecnie jest kierowana do domu samotnej matki, dom znajduje się poza terenem naszego powiatu. Kto wydaje decyzję i jak ją utworzyć.
Ania
Nowicjusz
Nowicjusz

Re: bezdomna z dzieckiem do domu samotnej matki

Postautor: TheSaint » 22 mar 2012 15:24

gmina - na terenie której posiada ostatni stały meldunek, lub gmina w której znajduje się ten dom i wnioskuje o refundację do OPS-u gdzie ostatni stały meldunek.
TheSaint
GURU
GURU

Re: bezdomna z dzieckiem do domu samotnej matki

Postautor: Ania » 22 mar 2012 15:43

Rozumiem, tylko że dom prowadzony jest przez Caritas i czy ma to być w programie jako - /rodzaj świadczenia/ - opłata gminy za pobyt w domu z dziećmi /214x 30/, czy jako zasiłek celowy na pokrycie kosztów pobytu w tym domu.
Ania
Nowicjusz
Nowicjusz

Re: bezdomna z dzieckiem do domu samotnej matki

Postautor: TheSaint » 22 mar 2012 15:56

a to juz wasza broszka jak to zrobicie - kwestia powiedzmy jakichś tam uzgodnień. Ja zrobiłbym jako pobyt w domu matki z dziećmi - płatność na podstawie faktury z tego domu. Kto go prowadzi nie ma kompletnie znaczenia.
TheSaint
GURU
GURU

Re: bezdomna z dzieckiem do domu samotnej matki

Postautor: anian76 » 22 mar 2012 16:00

Gmina ponosi odpłatność jedynie za mieszkańców gminy w dps, a rozumiem że dom, o którym piszesz nie jest dps zgodnie z ustawą. Zatem unikałabym kodu 214. Raczej zasiłek celowy, chociaż i tu z pewną dozą ostrożności, wynikającą najbardziej ze zbiorczymi wynikami kontroli ops w naszym województwie. W podsumowaniu czytamy, iż:
Należy podkreślić, że obowiązujące przepisy nie dają możliwości prawnych kierowania osób niemogących samodzielnie funkcjonować w codziennym życiu do placówek zapewniających całodobową opiekę osobom niepełnosprawnym, przewlekle chorym lub w podeszłym wieku, prowadzonych w ramach działalności gospodarczej lub statutowej, pośredniczenia w umieszczaniu w nich osób korzystających ze świadczeń pomocy społecznej, ani tym bardziej ponoszenia opłat za pobyt, również poprzez zawieranie umów w oparciu o wymieniony wyżej art. 65 ust. 2, czy też przyznawanie zasiłków celowych z przeznaczeniem na „dofinansowanie za pobyt w DPS”.

Oczywiście nie ma tu odniesienia wprost do domu dla matek z dziećmi, ale do pewnych wskazówek można się zastosować.
anian76
Przewodnik
Przewodnik

Re: bezdomna z dzieckiem do domu samotnej matki

Postautor: TheSaint » 22 mar 2012 16:14

nie zgodzę się - art. 47 ust 4 "Matki z małoletnimi dziećmi oraz kobiety w ciąży dotknięte przemocą lub znajdujące się w innej sytuacji kryzysowej mogą w ramach interwencji kryzysowej znaleźć schronienie i wsparcie w domach dla matek z małoletnimi dziećmi i kobiet w ciąży. Do tych domów mogą być również przyjmowani ojcowie z małoletnimi dziećmi albo inne osoby sprawujące opiekę prawną nad dziećmi."
Ania pisze:decyzja była ze schronienia jako ofiara przemocy
a to sugeruje takie właśnie potraktowanie

PS. Nie jestem pracownikiem socjalnym więc nie należy traktować moich wypowiedzi w tym temacie wiążąco. Tak mi się po prostu wydaje.
TheSaint
GURU
GURU

Re: bezdomna z dzieckiem do domu samotnej matki

Postautor: Funky Koval » 23 mar 2012 13:57

Podobną sprawę rozwiązaliśmy w ten sposób, iż skierowalismy decyzją Kobietę do ośrodka (tak samo jak udzielenie schronienia) a do rozliczenia przyjmujemy fakture z ośrodka w którym przebywa. Można z ośrodkiem podpisać umowe oczywiście dodatkowo na pobyt.
Funky Koval
Doctor
Doctor


Wróć do Jak to zrobić ?

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość