Świadczenia Rodzinne - backup bazy co i jak

Jak w prosty sposób rozwiązać problem pozornie nierozwiązywalny w programie

Świadczenia Rodzinne - backup bazy co i jak

Postautor: nieistotny_nick » 28 wrz 2018 8:03

Od jakiegoś czasu nieregularnie, co kilka dni nie startują mi rano SR. Albo komunikat o niemożności uruchomienia 'Unable to launch', albo 'nie można połączyć z serwerem'. Najgorsze, że nie wiem gdzie tkwi problem, pomaga praktycznie tylko restart maszyny.
Kopia Cobianem robi backup całego katalogu Jboss do dwóch lokalizacji (NAS i lokalnie na dysk) i zajmuje mu to przy 25GB - 2h 50 minut i sądzę, że coś w tym czasie coś może zajmować jeden z portów potrzebny do prawidłowej pracy SR, znalazłem w logach przypadki portów głównie 8447 i raz 8080 lecz nad ranem po przyjściu do pracy jak sprawdzałem żaden proces go nie używał a przynajmniej netstat -ano nie wykazywało tego).
Kopiowanie Cobianem przebiega prawidłowo bez błędów, a robię to chyba standardową kolejnością:
StopJBossSwiadczenia.bat -> 30sek -> stop FirebirdServerDefaultInstance -> 30 sek -> taskkill /IM java.exe /F /IM javaservice.exe -> 15 sek -> kopia właściwa i wszystko uruchamia się w odwrotnej kolejności niż zamykało.

Z drugiej strony skoro problem z SR może wynikać z zajętości portów to dlaczego tego czegoś zajmującego port nie widać, nawet w tej sytuacji nie pomaga skrypt restartujący jbossa, firebirda, javę i czyszczący cache.

Rzućcie kilka pomysłów co jeszcze mogę sprawdzić, jak to u Was wygląda, czy wszystko perfekt działa? Wydaje mi się, że wyczerpałem tutaj moje pomysły, a HD tak średnio pomocne, zresztą port zajmuje mi zapewne program trzeci co też zrozumiałe, że ich to nie interesuje.

1. Ile Wasze bazy zajmują, kopie robicie tylko ich czy też całych katalogów JbossSr?
2. Ile kopia się robi i czy używacie Cobiana, czy Shell/Administratora?
nieistotny_nick
AS
AS

Re: Świadczenia Rodzinne - backup bazy co i jak

Postautor: PawełR » 28 wrz 2018 8:29

A to nie jest powiązane z pobieraniem (sprawdzaniem dostępności) nowych aktualizacji z automatu? Kiedyś takie problemy były przy obciążeniach ich systemu dystrybucji aktualek.
Ja mam tylko SW i pełen folder SYG_SwiadczeniaRodzinne kopiuje zawsze przed i po aktualizacjach lub poprawkach 9GB (tu w zależności od ilości danych w katalogu update który czasem czyszcze bo potrafi szybko urosnąć ) > 20 minut
A codziennie sam katalog z bazami około 4GB w 8 minut
Też cobianem na NAS w sieci lokalnej
Ostatnio zmieniony 28 wrz 2018 8:36 przez PawełR, łącznie zmieniany 3 razy
PawełR
GWIAZDA
GWIAZDA

Postautor: Ojciec76 » 28 wrz 2018 8:30

U mnie SR nie wstaje po zatrzymaniu JBOSS SR- dopiero restart CAŁEGO serwera rozwiązuje problem.
Ojciec76
Omnibus
Omnibus

Postautor: karson » 28 wrz 2018 8:37

nieistotny_nick pisze:1. Ile Wasze bazy zajmują, kopie robicie tylko ich czy też całych katalogów JbossSr?
2. Ile kopia się robi i czy używacie Cobiana, czy Shell/Administratora?

ja mam co prawda serwer na linuxie ale tez oczywiscie kopie sie robia - skrypty w cronie odpalane

SR - baza 14GB - archiwizacja lokalnie na drugi dysk (.tar.gzip) oraz kopia archiwum na NASa - ok 11 minut
PomostSTD - baza 6GB - j.w. - ok 5 minut

katalogi jboss tez archiwizuje ale nie razem z baza tylko do osobnych plików archiwum
karson
Omnibus
Omnibus

Postautor: mopskorsze » 28 wrz 2018 8:49

Ja przeszedłem na kopię robione przez Administratora. Niestety kopia zapasowa robiona skryptami powodowała właśnie problemu z uruchomianiem systemu. Zauważyłem, że problemem jest start/zatrzymanie jboss poprzez skrypt. Co kilka dni nie można było uruchomić klienta. Gdy sprawdziłem procesy na serwerze okazywało się że java.exe wywołana przez jboss SR pojawiała się 2-3 razy. Trzeba było zatrzymać usługę, ubić procesy i ponownie ją wystartować (nie trzeba było restartu serwera)

Aktualnie kopia bazy idzie sprawnie przez administratora na lokalny dysk w nocy. Nad ranem NAS pobiera sobie tę kopie na swój dysk (folder do którego uprawnienia ma tylko admin) - dzięki temu na serwerze nie ma zapisanych informacji gdzie jest kopia.
Dodatkowo co weekend robię kopię całego folderu SR i Pomost.
mopskorsze
Ekspert
Ekspert

Postautor: PawełR » 28 wrz 2018 9:16

Aktualnie kopia bazy idzie sprawnie przez administratora na lokalny dysk w nocy
ok ale musisz zostawić aktywne konto tego administratora na noc co nie jest zbyt bezpieczne bo admin nie działa jako usługa tak jak np. cobian
Nad ranem NAS pobiera sobie tę kopie na swój dysk (folder do którego uprawnienia ma tylko admin) - dzięki temu na serwerze nie ma zapisanych informacji gdzie jest kopia.
a jak technicznie rozwiązane jest to pobieranie przez NASAa ? NAS łączy się z folderem na którym jest ta kopia i kopiuje do siebie?
PawełR
GWIAZDA
GWIAZDA

Postautor: TheSaint » 28 wrz 2018 9:22

ja robię kopie skryptem napisanym własnoręcznie, wrzuconym do harmonogramu zadań (Windows 2012 R2), zatrzymanie robię poleceniem net stop, uruchomienie net start. Kopia całego katalogu.

Błąd uruchomienia zdarza się raz na pół roku. Wtedy trzeba zatrzymać jbossa i zabić procesy java (trochę utrudnione w przypadku wspólnego serwera SR i pomost)
TheSaint
GURU
GURU

Postautor: mopskorsze » 28 wrz 2018 9:29

Mi na Win2008 zdecydowanie częściej. Z ubijaniem odpowiednich procesów poradziłem sobie starym programikiem - Process Explorer (wersja portable) - można zobaczyć dokładnie który java.exe jest od czego.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.
mopskorsze
Ekspert
Ekspert

Postautor: PawełR » 28 wrz 2018 9:55

Z ubijaniem odpowiednich procesów poradziłem sobie starym programikiem - Process Explorer
dzięki zapewne nie raz sie przyda.
PawełR
GWIAZDA
GWIAZDA

Postautor: nieistotny_nick » 28 wrz 2018 11:52

@PawełR sprawdzanie aktualizacji mam wyłączone, a przynajmniej w "Liście aktualizacji systemu"
@Ojciec76 "U mnie SR nie wstaje po zatrzymaniu JBOSS SR- dopiero restart CAŁEGO serwera rozwiązuje problem."
No to czyli coś podobnego jak u mnie, skrypt w Cobianie zatrzymuje JbossSR, tyle że nie dzieje się tak codziennie.
@karson u mnie najwięcej czasu zajmuje kompresowanie tego wszystkiego, ale dzięki temu z 25GB robi się 7GB, a baza też dodatkowo jest zabezpieczona hasłem.
@mopskorsze myślałem, że Administrator korzysta z tych samych skryptów.

Czy wykonując kopię Administratorem macie zaznaczoną opcję "wyłącz bazę danych przed wykonaniem kopii'?
nieistotny_nick
AS
AS

Postautor: mopskorsze » 28 wrz 2018 12:05

@mopskorsze myślałem, że Administrator korzysta z tych samych skryptów.

Moim zdaniem problem leży gdzieś przy stracie/zatrzymaniu usługi wywoływanym poprzez CMD tylko nie wiem w którym miejscu. Dodawałem w skryptach pauzę dodatkową na 2 min, aby mieć pewność, że usługa poprawnie się zatrzymała/uruchomiła. Nie mam pojęcia, dlaczego staruje inny proces. Dodatkowo zauważyłem, że na drzewie procesów w programie Process Explorer java.exe pojawia się w innym miejscu niż normalnie.
mopskorsze
Ekspert
Ekspert

Postautor: nieistotny_nick » 28 wrz 2018 12:20

Administrator podobnie jak ShellSR konwertuje bazę z oryginalnego .gdb do .gbk myślicie, że to bezpieczniejsze w razie awarii? Wtedy trzeba przywracać bazę z gbk do gdb czyli przekonwertowywać z powrotem?
nieistotny_nick
AS
AS

Postautor: pawel » 28 wrz 2018 12:30

No jak masz backup w GBK to musisz ją przywrócić do GDB. Innej możliwości nie ma. W przypadku awarii nie ma to znaczenia czy masz skopiowaną całą bazę czy tylko backup GBK byle tylko mieć jakąś kopię.
pawel
Doctor
Doctor

Postautor: PawełR » 28 wrz 2018 12:32

@PawełR sprawdzanie aktualizacji mam wyłączone, a przynajmniej w "Liście aktualizacji systemu"
u mnie niby też ale aktualki same wskakuja do systemu
PawełR
GWIAZDA
GWIAZDA

Postautor: nieistotny_nick » 01 paź 2018 12:57

@mopskorsze możesz opisać w jaki sposób NAS pobiera ci do siebie zrobione kopie baz, mam Synology i nie wiem czy to jakaś funkcjonalność NASa czy jak to robisz?
nieistotny_nick
AS
AS

Następna

Wróć do Administracja