Świadczenia Rodzinne - backup bazy co i jak

Jak w prosty sposób rozwiązać problem pozornie nierozwiązywalny w programie

Re: Świadczenia Rodzinne - backup bazy co i jak

Postautor: Łukasz W » 02 paź 2018 10:19

TheSaint pisze:Po czym pożar trawi firmę i 3 kopie psu na budę - bo się zjarały

I ZONK PAWLE!!! :D Bo 3 kopie mam przy 4 literach :) Zaszyfrowaną zgodnie z RODO :)

TheSaint pisze:być może się mylę - ale Ransomware chyba nie tyka plików bazodanowych i spakowanych

Mylisz się i to baaaaaaaaarrrrdzzzzoooo (niestety :/ ). W moim województwie pod koniec roku stała się własnie taka tragedia... Wszystkie bazy zostały zaszyfrowane.
Łukasz W
GURU
GURU

Postautor: MarcinD » 02 paź 2018 10:58

Nom, widziałem prawie łzy w oczach.
MarcinD
AS
AS

Postautor: naitsyrk85 » 02 paź 2018 11:33

Pamiętam, ze byłą jakaś aplikacja, która o określonych godzinach podpinała sobie np zewnętrzny dysk i wtedy szły kopie, nie wiem czy było to np.
Veeam Backup Free

Kiedyś też myślałem, nad czymś takim tylko tańszym
Musisz się zalogować żeby zobaczyć link!
+ jakiś programator elektroniczny, który włączy urządzenia na określony czas, tylko nie wiem czy taki stremer ma jakis autostart, nie było czasu, żeby to dokładnie sprawdzić

Moze ktoś ma czas i prześledzi te moje dwa pomysły

Mozna by zrobić róweniz jakis serwer z komp i np włączać go co 2 dni, na określony czas, aby tylko kopie przeszły, zawsze to dodatkowe zabezpieczenie danych
naitsyrk85
GWIAZDA
GWIAZDA

Postautor: Łukasz W » 02 paź 2018 11:44

MarcinD pisze:Nom, widziałem prawie łzy w oczach

Ja nie prawie, ja widziałem...
Łukasz W
GURU
GURU

Postautor: MarcinD » 02 paź 2018 12:08

@naitsyrk
Idź w drugą stronę. Niech to serwer kopii odpytuje i nie reaguje na nic innego.
MarcinD
AS
AS

Postautor: TheSaint » 03 paź 2018 8:06

naitsyrk85 pisze:która o określonych godzinach podpinała sobie np zewnętrzny dysk
ale przecież to możesz zrobic skryptem, po co ci od razu aplikacja do tego.
U mnie skrypt robiący kopie podpina dysk sieciowy - robi kopię i go odpina.

Podłączanie fizycznie na chwilę urządzenia zewnętrznego niczego nie zmienia w kwestii bezpieczeństwa
TheSaint
GURU
GURU

Postautor: naitsyrk85 » 03 paź 2018 8:08

TheSaint pisze:
naitsyrk85 pisze:która o określonych godzinach podpinała sobie np zewnętrzny dysk

Podłączanie fizycznie na chwilę urządzenia zewnętrznego niczego nie zmienia w kwestii bezpieczeństwa

Tak Paweł ale tutaj nie chodzi o podpinanie dysku, tylko o fizyczne włączanie i wyłączanie dysku, tak aby urządzenie nie działało cały czas własnei na wypadek jakiś gówien
szyfrujących

Wydaj mi się, że włąsnei fizyczne włączanie urządzenia dużo zmienia, ponieważ w razie problemów nić na tym sprzęcie nie zostanie zaszyfrowane
naitsyrk85
GWIAZDA
GWIAZDA

Postautor: PawełR » 03 paź 2018 8:45

Podpinasz skryptem uruchamianym ze strony serwera programów dysk mapowany na NAS? i po przekopiowaniu ten dysk odpinasz?
Czy może odwrotnie czyli to NAS podpina dysk z serwera z którego sobie kopiuje dane?
Ta druga opcja bezpieczniejsza bo w przypadku jakiegoś włamu na serwer to włamywacz też może sobie odpalić taki skrypt i wejdzie na udział na którym masz kopie.
PawełR
GWIAZDA
GWIAZDA

Postautor: MarcinD » 03 paź 2018 8:48

Niewiele zmienia, bo zostanie zaszyfrowane w momencie podpięcia. Udostępniony zasób to udostępniony zasób, nawet jeśli udostępnienie trwa chwilkę.
MarcinD
AS
AS

Postautor: PawełR » 03 paź 2018 8:57

Niewiele zmienia, bo zostanie zaszyfrowane w momencie podpięcia. Udostępniony zasób to udostępniony zasób, nawet jeśli udostępnienie trwa chwilkę.

I tak i nie
Osobiście przez 2 godziny przeżyłem taki atak na dyski lokalne i 16 z mapowanych udziałów i wirus nie dał rady ogarnąć nawet 1/4 zasobów sieciowych w tym czasie. A przerzucenie kopii lokalnie na NAS na szybkiej sieci to raczej minuty niż godziny. Tak więc odpięcie i przypięcie na chwile jest zdrowsze niż przypięcie cały czas. A przypięcie ze strony NAS o wiele lepsze bo ktoś kto będzie siedział na serwerze nawet nie dowie sie tak łatwo gdzie jest NAS
A jeżeli to NAS pod mapuje udział i w nim szalał wcześniej wirus i zaszyfrował to całość wydarzyło się przed operacją beckapu czyli i tak musztarda po obiedzie.
Jeżeli bazy nie sa zaszyfrowane na serwerze to podpięcie takiego udziału raczej nie wpłynie negatywnie na zasoby serwera który to będzie kopiował te bazy na inny obszar/ przydział swojego dysku. Nie widoczny dla serwera programowego.
PawełR
GWIAZDA
GWIAZDA

Postautor: nieistotny_nick » 03 paź 2018 9:02

@ŁukaszW nie pisałem nigdzie, że na NASie kopie są kompresowane, a zdarzenia przed i po w Cobianie używam cały czas.
"Ja robię Administratorem 2 kopie lokalnie na dysk w 2 katalogach w krótkich odstępach czasu. Następnie po kilku minutach mam ustawionego Cobiana aby kopiował z 2 katalogu kopie zrobioną Administratorem i po wszystkim uruchamia krótki skrypt usuwający z tego katalogu pliki."

Jak tego dokonujesz, godziny różne widzę, że można wybrać, ale już różnych lokalizacji nie, no i jak skrypt podpinasz do tego?

"U mnie skrypt robiący kopie podpina dysk sieciowy - robi kopię i go odpina."
Czyli w takim pliku skryptu masz podane jawnie hasła?
nieistotny_nick
AS
AS

Postautor: TheSaint » 03 paź 2018 10:30

nie, zdaje się że windows pamięta poświadczenia

tak naprawdę nie ma 100% zabezpieczenia, zawsze musisz coś gdzieś wysłać/skopiować
TheSaint
GURU
GURU

Postautor: Łukasz W » 03 paź 2018 14:49

MarcinD pisze:Niewiele zmienia, bo zostanie zaszyfrowane w momencie podpięcia. Udostępniony zasób to udostępniony zasób, nawet jeśli udostępnienie trwa chwilkę.

Dokładnie. Nie wiem czy wiecie jak wogóle działają lockery. One nie szyfrują Ci od razu po zainfekowaniu, czasem trwa to kilka dni. Wiec z tym udostępnianiem różnie może być.

TheSaint pisze:Podłączanie fizycznie na chwilę urządzenia zewnętrznego niczego nie zmienia w kwestii bezpieczeństwa

Nie zawsze :) Może Ci się zrypać zasilanie na porcie i też dane Ci nie będą kopiowane.

nieistotny_nick pisze:Jak tego dokonujesz, godziny różne widzę, że można wybrać, ale już różnych lokalizacji nie, no i jak skrypt podpinasz do tego?

Mój błąd, Cobiana mam ustawionego na 2 kopie. Jeden lokalnie drugi na NAS z Administratora i dodatkowo w niektórych przypadkach skompresowaną kopie katalogu bazy. Sorki za wprowadzenie w błąd.
Łukasz W
GURU
GURU

Postautor: lucas2003 » 20 sie 2019 15:18

Mam problem z Administratorem STD. Ustawiony harmonogram i "ptaszek" aby uruchamiał harmonogram przy starcie. Jak na następny dzień uruchomię komputer (on jest też niestety serwerem) to program się uruchomi, ale harmonogram jest czysty - nie ustawiony.
lucas2003

Postautor: TheSaint » 20 sie 2019 16:00

lucas2003 pisze:Ustawiony harmonogram i "ptaszek" aby uruchamiał harmonogram przy starcie.
zamknij program i zapisz zmiany :-D
TheSaint
GURU
GURU

PoprzedniaNastępna

Wróć do Administracja