Kłopoty z komputerem...

Zepsuło się, nie działa, co lepsze czego nie dotykać

Kłopoty z komputerem...

Postautor: piti198 » 28 wrz 2018 10:18

Obecnie zajmuje się pewnym komputerem, który był wymieniony za gorszy jednemu z pracowników. Zainstalowałem Windowsa, na początku działał w miarę, dobrze, ale od 2-3 dni odczuwalne jest znaczne spowolnienie pracy, dysk bez przerwy pracuje na wysokich obrotach, słychać że głośno pracuje, jest dość ciepły, też występuje duże obciążenie pamięci. Na razie sprawdzam ten dysk HD Tune, zamierzam też potem zapuścić defragmentację. Zastanawiam się czy ten dysk jest coś uszkodzony, czy może jakiś proces w systemie zajmuje tyle pamięci.
Przybliżona konfiguracja z pamięci: jakiś Intel Core i5, płyta gł. Gigabyte GA-H55M-UD2H, 2 GB RAM DDR3, dysk Samsung HD502HJ 500 GB.
Jakieś pomysły?
piti198
Profesjonalista
Profesjonalista

Re: Kłopoty z komputerem...

Postautor: dadem » 28 wrz 2018 10:24

Jak system 64-bitowy to 2 GB RAM-u może być mało.
Windows ma wszystkie poprawki ?
Wyłącz indeksowanie na dysku twardym, to na początek.
dadem
Konsultant
Konsultant

Postautor: akoc » 28 wrz 2018 10:26

A co pokazuje menadżer zadań (taskmgr.exe, Ctrl-Shift-Esc) jeśli idzie o procesy najbardziej obciążające dysk/pamięć/procesor?
Po instalacji może iść większa aktualizacja...
akoc
Omnibus
Omnibus

Postautor: piti198 » 28 wrz 2018 10:30

Ja tego sprzętu nie zamawiałem, tylko ktoś kto zajmował się u nas w projekcie UE tego typu sprawami. A sprzęt mi oddali do utylizacji, bo się komuś nie spodobał. Windows 7 Home 64 bit. Tak ma wszystkie poprawki z tych obowiązkowych, a opcjonalnych to przecież wszystkich nie muszę instalować.
Jak się skończy sprawdzanie HD Tune, to wypróbuję ten pomysł z tym wyłączeniem indeksowania.
Najwięcej chyba pamięci zżera Firefox, szczerze nie wiem czy da się coś z tym zrobić, bo Opera i Chrome są też chyba pamięciożerne.
piti198
Profesjonalista
Profesjonalista

Postautor: TheSaint » 28 wrz 2018 10:59

wuamiana dysku na SSD - 120 zł., dorzucenie do 8 GB ramu - 100 zł. i będzie jak nowy.
TheSaint
GURU
GURU

Postautor: AKucharczyk » 28 wrz 2018 13:23

TheSaint pisze:wuamiana dysku na SSD - 120 zł., dorzucenie do 8 GB ramu - 100 zł. i będzie jak nowy.

Albo wywalenie koparki Bitconów z kompa która się cichaczem zainstalowała bez wiedzy użytkownika i admina.:D.
Przerabiałem taki temat 2x na lapakch oddanych mi życzliwie do uzdrowienia. Objawy były identyczne jak te powyżej.
Dysk chciało wyrwać z kieszeni, zużycie pamięci non stop 99-100% szczególnie przy odpalonej przeglądarce.
AKucharczyk
Instruktor
Instruktor

Postautor: TheSaint » 28 wrz 2018 13:33

Sprawdź dysk programem np Victoria HDD. Jeśli przy standardowych ustawieniach pokaże ci zielone sektory, to czas na wymianę dysku.

Mozę też być problem z Windows Update.

U mnie Chrome - 250 MB (2 zakładki), Firefox - 150 (radio internetowe)

Tak w ogóle 2 GB RAMU na system x64 to za mało. radzę przeinstalować na x86, albo dorzucić RAMU
TheSaint
GURU
GURU

Postautor: AKucharczyk » 28 wrz 2018 13:59

TheSaint pisze:Sprawdź dysk programem np Victoria HDD. Jeśli przy standardowych ustawieniach pokaże ci zielone sektory, to czas na wymianę dysku.

Tylko, że przy dysku 500GB to mu analiza i naprawa zejdzie z tydzień :D.
TheSaint pisze:Mozę też być problem z Windows Update.

U mnie Chrome - 250 MB (2 zakładki), Firefox - 150 (radio internetowe)

Tak w ogóle 2 GB RAMU na system x64 to za mało. radzę przeinstalować na x86, albo dorzucić RAMU

RAM RAMem i trudno podważać tezę, że 2GB to trochę mało, ale ..... zamulanie ma od 2-3 dni.... Szukałbym problemu gdzie indziej. Na początek odpalenie kompa odpiętego od neta w trybie awaryjnym i sprawdzenie czy dysk też będzie wariował i będzie zżerało zasoby.
Ostatnio zmieniony 28 wrz 2018 14:04 przez AKucharczyk, łącznie zmieniany 1 raz
AKucharczyk
Instruktor
Instruktor

Postautor: TheSaint » 28 wrz 2018 14:04

AKucharczyk pisze:zamulanie ma od 2-3 dni.... Szukałbym problemu gdzie indziej.
dlatego ja zaczynam od rzeczy najbardziej oczywistej - czyli sprawdzenia dysku. Hd Tune to nie jest dobry program do diagnostyki.
TheSaint
GURU
GURU

Postautor: AKucharczyk » 28 wrz 2018 14:07

TheSaint pisze:
AKucharczyk pisze:zamulanie ma od 2-3 dni.... Szukałbym problemu gdzie indziej.
dlatego ja zaczynam od rzeczy najbardziej oczywistej - czyli sprawdzenia dysku. Hd Tune to nie jest dobry program do diagnostyki.

To akurat racja, ale ja bym zamiast Vicroii zapodał MHDD.
AKucharczyk
Instruktor
Instruktor

Postautor: piti198 » 28 wrz 2018 14:10

TheSaint pisze:dlatego ja zaczynam od rzeczy najbardziej oczywistej - czyli sprawdzenia dysku. Hd Tune to nie jest dobry program do diagnostyki.

A jaki jest niby dobry? Z jednego z tych co wymieniacie kiedyś korzystałem, ale już nie pamiętam z którego.
A jak niby sprawdzić, że jest tam ta koparka i jak ją usunąć?
piti198
Profesjonalista
Profesjonalista

Postautor: przemo88 » 28 wrz 2018 14:19

czysty system, sprawdź procesy, jaki zużywa najwięcej zasobów i kilim go. Potem jak się uruchomi ponownie, sprawdź od czego czyli otwórz lokalizację pliku. Po co dysk mieszać póki nie wiadomo co zjada zasób?
przemo88
Ekspert
Ekspert

Postautor: AKucharczyk » 28 wrz 2018 14:34

piti198 pisze:
TheSaint pisze:dlatego ja zaczynam od rzeczy najbardziej oczywistej - czyli sprawdzenia dysku. Hd Tune to nie jest dobry program do diagnostyki.

A jaki jest niby dobry? Z jednego z tych co wymieniacie kiedyś korzystałem, ale już nie pamiętam z którego.
A jak niby sprawdzić, że jest tam ta koparka i jak ją usunąć?

Nie twierdzę , że problem u ciebie powoduje koparka, ale identyczne objawy miałem na 2 lapkach i powodem właśnie była koparka.
Jak odłączysz kompa od neta i odpalisz w trybie awaryjnym i będziesz miał spokój na dysku i nie będzie ci zżerało zasobów proca i pamięci to...... masz koparkę.
W takiej sytuacji rozwiązaniem może być AdGuard (Musisz się zalogować żeby zobaczyć link!) niestety płatny, albo inny bloker górników kopiących coiny (np. w formie rozszerzenia do przeglądarki : NoCoin, AntiMiner, minerBlock).
"Infekcją" koparką zdarza się rzadko , szybciej problem może powodować jakaś inna infekcja (polecam ADwcleaner-a od Malwarebytes), która odpala jakiś proces zżerający zasoby.
Jeśli będzie czysto pod każdym względem to dopiero wtedy szukaj przyczyny sprzętowej i faktycznie przyjrzyj się wtedy dyskowi tym bardziej, e masz tam "talerzówkę". Może bidulka dogorywa....
Przetestuj dysk jak pisał TheSaint Victorią lub MHDD, tylko proces naprawy ewentualnych badów może "troszkę" potrwać :D.
Niestety diagnozowanie "pacjenta" na odległość to trochę gdybanie i wróżenie z fusów.
Powodzenia
AKucharczyk
Instruktor
Instruktor

Postautor: TheSaint » 28 wrz 2018 14:45

AKucharczyk pisze:tylko proces naprawy ewentualnych badów może "troszkę" potrwać
jaki proces naprawy "badów"? Jak dysk ma "bady" - czytaj sektory z czasem dostępu powyżej 100 ms to się go jak najszybciej wyrzuca :-D :-D

Victoria będzie prostsza w użyciu. Musisz się zalogować żeby zobaczyć link!
TheSaint
GURU
GURU

Postautor: przemo88 » 28 wrz 2018 14:58

TheSaint pisze:
AKucharczyk pisze:tylko proces naprawy ewentualnych badów może "troszkę" potrwać
jaki proces naprawy "badów"? Jak dysk ma "bady" - czytaj sektory z czasem dostępu powyżej 100 ms to się go jak najszybciej wyrzuca :-D :-D

Victoria będzie prostsza w użyciu. Musisz się zalogować żeby zobaczyć link!

Naprawa = relokacja adresu na nieuszkodzone/nieużywane sektory powyżej 100 smart daje alert i nawet 7 domaga się wymiany dysku - z życia wiem.
przemo88
Ekspert
Ekspert

Następna

Wróć do Sprzęt i osprzęt