Rozszerzenie wielkości macierzy w QNAP

Zepsuło się, nie działa, co lepsze czego nie dotykać

Rozszerzenie wielkości macierzy w QNAP

Postautor: PawełR » 06 lut 2019 13:25

Witam
Mieliście może do czynienia z rozszerzeniem woluminu dysku na QNAP?
Jesienią po awarii jednego z dysków wymieniłem 2 dyski w serwerze (raid 1) odbudowa macierzy trwała po 6 godzin na dysk
Teraz chciałem powrócić do tematu i dokonać rozszerzenia pojemności do całej wielkości nowych dysków

wyłączyłem pracujące aplikacje >menedżer pamięci > narzędzia zarządzające raidem > akcja > poszerzenie pojemności > zapisała sie informacja w logach o starcie rozszerzenia
Przez 13godziny serwer był dostępny przez sieć ale zamiast okna postępu cały czas była informacja o czekaniu na dane czy coś takiego i "kręciołek" mogłem podejrzeć sytuacje na serwerze i procesor skakał od 50 do 75% i prawie cały ram zajęty. Na sprzęcie migała czerwona kontrolka i zielone od dysków - więc zapewne coś się robiło. Po 13 godzinach około 23:00 serwer z sieci znikł i nie mogłem się z nim podłączyć ani przez przeglądarkę ani przez qfinder. Rano (po kolejnych 8 godzinach paliła się na nim czerwona kontrolka i od czasu do czasu migneły te zielone od dysków Podłączyłem go na krótko na monitorze ciemno. Zdecydowałem się go na twardo wyłączyć. Po włączeniu system wstał jakby nigdy nic się nie wydarzyło. Wolumin nadal mały a w logach tylko info o moim twardym wyłączeniu. I teraz pytanie. Czy trzeba było czekać dłużej jeszcze ? Razem to było ponad 21 godzin a to tylko 2 dyski 1TB więc chyba to nie kwestia czasu ale nie wiem. Może problemem było to że zgodnie z zaleceniami przed wyłączyłem tylko aplikacje a powinno się wszystkie usługi. ( no ale usługi sa raczej z automatu wyłączane w trakcie takiej operacji)
Teraz zastanawiam się czy nie lepiej postawić wszystko od początku i przerzucić dane z kopii. niż bawić się w kolejne czekanie dobe na efekt.

Pytanie tylko czy w pliku kopii konfiguracji systemu zawarte jest wszystko włącznie z udziałami, przydziałami i uprawnieniami? Bo nie chciałbym tego wszystkiego od nowa ustawiać.
Mieliście okazję przywracać takie ustawienia z pliku kopii konfiguracji?
A może macie jakieś spostrzeżenia albo doświadczenia z takim poszerzaniem woluminu i coś możecie doradzić?

Kod: Zaznacz cały
lustrzany wolumin dysku : 1 2    system plików EXT4   całkowity rozmiar 456,98GB     2 dyski po 931,51GB 
całość na QNAP TS-239Pro II+   4.1.0 Build 20140612
PawełR
GWIAZDA
GWIAZDA

Re: Rozszerzenie wielkości macierzy w QNAP

Postautor: arybski » 06 lut 2019 13:52

Niestety qnap nie wyłącza usług podczas rozszerzenia woluminu. Trzeba to zrobić samemu. Bez tego nie da się rozszerzyć woluminu.
arybski
Omnibus
Omnibus

Postautor: PawełR » 06 lut 2019 14:48

Niestety qnap nie wyłącza usług podczas rozszerzenia woluminu. Trzeba to zrobić samemu. Bez tego nie da się rozszerzyć woluminu.
Przerabiałeś ten temat ? Miałeś podobne przejścia z rozszerzeniem. Zero informacji tylko oczekiwanie?
PawełR
GWIAZDA
GWIAZDA

Postautor: przemo88 » 06 lut 2019 15:36

a nie masz wolnego 1 tb dysku? wywalić te dane na inny dysk / macierz /nas, a tu od nowa stworzyć raid ? pewnie i tak danych jest mnij niż 1tb, rozszerzanie zawsze trwa wieki...
przemo88
Ekspert
Ekspert

Postautor: PawełR » 06 lut 2019 16:00

Kopie to ja mam zreplikowane na osobnym qnapie Nie robiłbym tego bez kopii :D
Tak jak wspominałem zastanawiam się czy tego właśnie tak nie zrobić. Bo jak mam znów tym razem wyłączając wszystko czekać ponad 20 godzin i przekonać się że to na nic i narażać kolejny raz serwer na twardy reset to może i to postawienie od nowa jest lepszym wyjściem. Przy okazji od razu wgram nowszą wersję (mam z 2014) Tylko pytanie czy ten plik co się go zapisuje z konfiguracją serwera pozwala na przywrócenie wszystkiego na serwerze włącznie ze strukturą udziałów sieciowych , przydziałów i loginów oraz haseł ?
Miał ktoś z Was do czynienia z przywracaniem takiego sprzętu z pliku konfiguracji?
PawełR
GWIAZDA
GWIAZDA

Postautor: arybski » 06 lut 2019 16:13

PawełR pisze:Przerabiałeś ten temat ? Miałeś podobne przejścia z rozszerzeniem. Zero informacji tylko oczekiwanie?

Parę lat temu. Bez wyłączenia usług po jakimś czasie w logach pojawił się komunikat, że nie może rozszerzyć bo dyski w użyciu. Nie miałem problemów z dostępnością serwera.
arybski
Omnibus
Omnibus

Postautor: przemo88 » 07 lut 2019 8:15

przy aktualizacji powinien zachować konfiguracje, w synology zachowuje, oraz w pliku konfiguracyjnym zapisuje wszystkie ustawienia oprócz hasła, ale to chyba i tak mało wnosi do tematu
przemo88
Ekspert
Ekspert

Postautor: PawełR » 07 lut 2019 9:08

przy aktualizacji powinien zachować konfiguracje,
To sprawdzone i faktycznie nic nie ginie.
Ciekawi mnie tylko czy formatując dyski i wgrywając system od nowa można wczytać plik konfiguracyjny i otrzymać dokładnie to samo co na dyskach przed formatu. Czyli taki podział udziałów, kont i haseł jak był wcześniej.
Wątpliwości mam najbardziej do podziału dysku na udziały sieciowe.
PawełR
GWIAZDA
GWIAZDA

Postautor: arybski » 07 lut 2019 11:48

Nie wiem skąd twoja obawa. Kopia zapasowa ustawień jest właśnie na takie wypadki.
arybski
Omnibus
Omnibus

Postautor: PawełR » 07 lut 2019 11:56

Nie wiem skąd twoja obawa. Kopia zapasowa ustawień jest właśnie na takie wypadki.
obawy dotyczą tylko udziałów sieciowych. A mam je bo jeszcze nie musiałem aż tak przywracać konfiguracji.
Rozumiem że sprawdzone że nic nie trzeba potem samemu tworzyć od zera.
PawełR
GWIAZDA
GWIAZDA

Postautor: akoc » 07 lut 2019 12:02

Musisz się zalogować żeby zobaczyć link!
akoc
Omnibus
Omnibus

Postautor: PawełR » 07 lut 2019 12:47

https://docs.qnap.com/nas/4.1/SMB/en/in ... estore.htm

To back up all the settings, including the user accounts, server name, network configuration and so on,

właśnie tego wpisu od samego początku dotyczy moja obawa. Bo nie ma tam wspominane o udziałach sieciowych. Nie jest wprost napisane o nich.
Co to znaczy : i tak dalej? Jakby nie mogli napisać wprost.

Dopiero niżej
However, if you press and hold the Reset button for 10 seconds, all settings such as users, user groups, and the shared folders previously created will be cleared (but user data on the disk will still be retained.)

Przy resecie przyciskiem przez 10 sek - wspominają wprost o shared folders że zostanie usunięte przy dłuższym resecie czy jakoś tak
PawełR
GWIAZDA
GWIAZDA

Postautor: akoc » 07 lut 2019 12:55

Z tego wynika, że "and so on" obejmuje też shared folders, ale rozumiem obawy (nie mieliśmy potrzeby odtwarzania ustawień)...
akoc
Omnibus
Omnibus

Postautor: marbak » 08 lut 2019 11:41

Może wystarczy spróbować raz jeszcze... wyłączyć wszystkie apki i usługi i rozszerzyć..
marbak
Konsultant
Konsultant

Postautor: PawełR » 08 lut 2019 12:25

Może wystarczy spróbować raz jeszcze... wyłączyć wszystkie apki i usługi i rozszerzyć..
tak też myślę może zrobić zanim zdecyduje się na całkowity format i stawianie wszystkiego od nowa.
PawełR
GWIAZDA
GWIAZDA

Wróć do Sprzęt i osprzęt