Zakup serwera pod Pomost

Zepsuło się, nie działa, co lepsze czego nie dotykać

Zakup serwera pod Pomost

Postautor: slawekk » 21 mar 2019 14:07

Witam.

Planujemy zakup serwera do Pomostu. Budżet w przedziale 10-15 tys. brutto (im bliżej dolnej granicy tym większa szansa na realizację ;-) ), serwer ma obsługiwać około 25 użytkowników, system Windows Serwer (wersja do ustalenia). Co polecacie, na co zwrócić uwagę, co jest absolutnym minimum? Zapraszam do dyskusji ;)
slawekk
Nowicjusz
Nowicjusz

Re: Zakup serwera pod Pomost

Postautor: MarcinD » 21 mar 2019 15:07

Dlaczego to ma być Windows? Koszty licencji są spore, a wymagany nie jest. Rozważasz linuksa czy nie chcesz o nim słyszeć? Programy Sygnity działają bez najmniejszego problemu.

Duże masz bazy?
MarcinD
AS
AS

Postautor: jakub.zarebski » 21 mar 2019 15:15

Przy takiej kasie Windows Server to zabierze lwią część. Nawet bez cali.
jakub.zarebski
Omnibus
Omnibus

Postautor: slawekk » 21 mar 2019 15:36

Baza ~3GB
Myślałem om Windowsie z racji tego, że chcę, aby spełniał też funkcje serwera plików, a nie wiem czy będę umiał odpowiednio skonfigurować Linuxa pod to.
Jeśli Linux to, która dystrybucja?
slawekk
Nowicjusz
Nowicjusz

Postautor: MarcinD » 21 mar 2019 15:51

Ja korzystam z CentOSa.
Jeśli chcesz robić serwery plików, to pod linuksem wcale nie jest trudniej.
MarcinD
AS
AS

Postautor: karson » 22 mar 2019 8:07

też rekomenduje Linuxa - CentOS jak najbardziej, lub Fedora

tutoriali jak serwer plików uruchomić jest cała masa i nie jest to trudne

jeżeli Windows Server nie bedzie w przyszlości wykorzystywany do innych funkcji np AD czy MSSQL (chociaz to ukazało się już na linuxa) to szkoda kasy, o CALach które też trzeba kupić nie wspominajac
samo oprogramowanie zabierze polowe tej kasy co przeznaczacie

co do sprzetu to spokojnie jednoporcesorowa jednostka na Intel Xeon E3 wystarczy
do tego minimum 16 GB RAMU
i macierz sprzetowa RAID (uzywajac min raid1) na dyskach SSD (dyski minimum 512 GB dla spokoju bo cena juz spadła) i najlepiej osobne dyski (tez w macierzy) dla uslugi serwera plików

prawde mowiac to troche wiecej ramu można też wziąc i ten serer uciagnie jednocześnie nawet oprogramowanie do SR, FA, SW, itp

warto poznawac system linux, to sie zawsze moze przydac
karson
Omnibus
Omnibus

Postautor: sledz98 » 07 maja 2019 23:41

Windows Server Essentials z prawami do pracy 25 userów kosztuje 1300-1400 netto. Stawiaj domenę, do tego na wirtualce możesz postawić Linuxa na bazy i tyle. Domena bardzo ułatwia życie.
sledz98
Amator
Amator

Postautor: PawełR » 08 maja 2019 7:36

do tego na wirtualce możesz postawić Linuxa

Windows Server Essentials
ta wersja jeśli dobrze pamiętam wyklucza wirtualizacje.
PawełR
GWIAZDA
GWIAZDA

Postautor: TheSaint » 08 maja 2019 7:43

PawełR pisze:ta wersja jeśli dobrze pamiętam wyklucza wirtualizacje.
w sensie, że windowsa nie można drugiego, ale samą maszynę wirtualizacji można postawić
TheSaint
GURU
GURU

Postautor: PawełR » 08 maja 2019 8:11

w sensie, że windowsa nie można drugiego, ale samą maszynę wirtualizacji można postawić

no tak jeśli 2016 ma funkcję Hyper -V to się da
wcześniej w 2012 chyba nie posiadał takiej roli?
cytat z
Musisz się zalogować żeby zobaczyć link!
odnośnie 2012
Jak widać brakuje roli Windows Server Update Services oraz Hyper-V, czyli wirtualizacji (Essentials może jednak działać pod kontrolą Hyper-V)
PawełR
GWIAZDA
GWIAZDA

Postautor: Cichy » 08 maja 2019 8:39

Jest już Windows Server 2019 Essential i posiada rolę Hyper-V Musisz się zalogować żeby zobaczyć link!
Cichy
Omnibus
Omnibus

Postautor: PawełR » 08 maja 2019 8:54

eh jak ten czas szybko leci Fakt mamy już 2019 i do tego maj :)

Panowie, tak przy okazji pytanie
Czy można bez przeszkód zainstalować i zgodnie z licencją użytkować darmowego SQL Server Express na maszynie 2 procesorowej (2x8 rdzeni) na Win Serwer 2019 standard ?
Kolega ostatnio stwierdził że podobno do tego potrzeba już kupić licencje płatną bo Express ma jakieś licencyjne ograniczenia ?

Z tego co wiem to owszem ma limit :
- Maksymalna ilość wykorzystywanych fizycznych procesorów =1 ,
w przypadku wersji 2014 i 2016 jeszcze ograniczenie do 4 rdzeni .
- Maksymalna wykorzystywana ilość pamięci RAM = i 1 GB na instancje
- oraz limit do 10GB bazy (to ostatnie w wersji 2008 tylko do 4GB)

ale moim zdaniem polega to na tym że to nie my musimy dostosować wersje sql do sprzętu a właśnie wersja sama sie do niego dostosowuje i mimo że posiadamy więcej rdzeni i ramu to i tak wykorzysta tylko tyle na ile pozwala ograniczenie licencji i dopiero powolną pracą mimo dobrego serwera sami zmuszeni zostajemy do kupienia wersji płatnej

Kolega dowiedział się o tych rewelacjach od wsparcia eseta gdzie powiedziano mu że jak kupi 2 procesorową jednostkę nie będzie mógł już zainstalować zgodnie z prawem expressa. Co dla mnie jest absurdalne. :)
PawełR
GWIAZDA
GWIAZDA

Postautor: Chris26 » 13 lis 2019 16:25

PawełR pisze:
do tego na wirtualce możesz postawić Linuxa

Windows Server Essentials
ta wersja jeśli dobrze pamiętam wyklucza wirtualizacje.

Można. Bo ja mam tak u siebie.
Chris26
Specjalista
Specjalista

Postautor: PawełR » 14 lis 2019 8:46

Można. Bo ja mam tak u siebie
tak, wiem. Sam o tym gdzieś tam pisałem w innym wątku nie dawno. Tu odnosisz się do starszej dyskusji chyba z marca i tam chodziło chyba o to że mając licencję na Essentials nie masz w ramach tej licencji prawa do wirtualnego wystąpienia tego serwera skoro masz wykorzystaną jego licencje na hosta. Ale fakt tak jak piszesz można posiadać wirtualki na Essentials i mogą to być linuxy jak i windowsy o ile zakupimy na nie osobne licencje.
PawełR
GWIAZDA
GWIAZDA

Wróć do Sprzęt i osprzęt