Drukarki na gwarancji - oryginały czy zamienniki?

Zepsuło się, nie działa, co lepsze czego nie dotykać

Drukarki na gwarancji - oryginały czy zamienniki?

Postautor: nieistotny_nick » 30 maja 2019 10:51

Cześć, dostałem polecenie sprawdzenia w kartach gwarancyjnych urządzeń drukujących zapisy określające warunki gwarancji i czy są zapisy świadczące o obowiązku stosowania tylko oryginalnych materiałów w celu uzyskania uprawnień gwarancji/rękojmii. W skrócie ja chcę do drukarek na gwarancji (a najlepiej i po gwarancji) używać oryginałów, z doświadczenia wiem że starcza na dłużej, w dłuższej perspektywie jest mniej awaryjności, pojemnik na zużyty toner wolniej się zapełnia itd.
Czy w ogóle są/mogą być takie zapisy w kartach gwarancyjnych, żeby używać tylko oryginalnych czy nie jest to zgodne z prawem i z czego to wynika?
Jak Wy robicie i forsujecie swoje zdanie i czym argumentujecie, że najlepiej do urządzeń na gwarancji oryginały?
Z drugiej strony, czy jakaś firma może zarzucić brak konkurencyjności z powodu używania przez nas tylko oryginałów, wg. mnie nie bo nawet jak to oryginał to nie sprzedaje go tylko producent a cała masa innych dystrybutorów.
nieistotny_nick
AS
AS

Re: Drukarki na gwarancji - oryginały czy zamienniki?

Postautor: pawel » 30 maja 2019 11:10

w HP był zapis ale nie wiem czy dalej jest, że używanie nieoryginalnych materiałów eksploatacyjnych powoduje utratę gwarancji. Ja do wszystkich drukarek stosuję zamienniki, wydajność jest porównywalna z oryginalnymi a cena kilkukrotnie niższa. W umowie mam zapis, że w przypadku drukarek na gwarancji, koszty naprawy pokrywa dostawca tonerów.
pawel
Doctor
Doctor

Postautor: TheSaint » 30 maja 2019 11:18

do drukarek zamienniki, do kopiarek tylko oryginały
pawel pisze:Ja do wszystkich drukarek stosuję zamienniki, wydajność jest porównywalna z oryginalnymi a cena kilkukrotnie niższa.
dokładnie tak
co do kopiarek - problemem nie są tonery (oryginał cena 200 zł. za toner na 20.000 stron) tylko pozostałe materiały typu piece (fuser) czy też bębny. Każda nowa maszyna zachipowana wzdłuż i wszerz. Używanie kiepskich zamienników w tym przypadku powoduje skrócenie żywotności tychże podzespołów, które do tanich nie należą (ostatnio wymieniałem piec w maszynie z przebiegiem 200.000 - bo zatarło się łożysko - koszt ok 2000 zł.)
TheSaint
GURU
GURU

Postautor: AKucharczyk » 30 maja 2019 11:34

U mnie sprzęt na gwarancji = oryginał w miarę możliwości, po gwarancji wszystko zamienniki. Co do większej wydajności oryginałów w stosunku do zamienników nie do końca się zgodzę , że starczają na dłużej. Napisałem sobie programik do ewidencji wymian tonerów wraz ze stanem licznika przy wymianie i mam podgląd dość dobry na to ile kopii się drukuje na oryginale i zamienniku i b.często zamienniki starczają na dłużej. Nie wnikam czy oryginał faktycznie się wyczerpał już czy tylko chip kłamie ale często na oryginałach drukuje mniej kopii niż na dobrym zamienniku.
AKucharczyk
Instruktor
Instruktor

Postautor: nieistotny_nick » 30 maja 2019 12:10

@Akucharczyk jak motywujesz chęć zakupu oryginałów, doczepiła ci się jakaś firma o to, że brak konkurencyjności czy coś?
Opowiedz więcej o tym programie do ewidencji?
nieistotny_nick
AS
AS

Postautor: akoc » 30 maja 2019 12:22

Jest orzecznictwo, które podważa zapisy, że "warunkiem gwarancji jest używanie oryginalnych tonerów", tzn. uznaje takie zapisy za niewiążące (informacja od osoby z zamówień)...
akoc
Omnibus
Omnibus

Postautor: AKucharczyk » 30 maja 2019 12:42

nieistotny_nick pisze:@Akucharczyk jak motywujesz chęć zakupu oryginałów, doczepiła ci się jakaś firma o to, że brak konkurencyjności czy coś?
Opowiedz więcej o tym programie do ewidencji?

Z tymi oryginałami to bardziej dmuchanie na zimne w razie naprawy gwarancyjnej. Szefostwu niczego nie muszę motywować w kwestii oryginałów. Nie wcinają mi się. Mam zatwierdzoną pulę na zakup materiałów eksploatacyjnych i mam robić tak co by nigdy nie brakło. W całą resztę nikt nie wnika: jakie tonery za ile od kogo itd. Tonery kupuję raz na kwartał tak by zawsze było zabezpieczenie na minimum kwartał do przodu. Co do programu do ewidencji.... cóż naskrobany kilka lat temu i to nawet nie program w sumie tylko baza SQL obrana w otoczkę HTMLU i PHP-a. Ewidencjonuję pracowników, tonery (rodzaj i przypisana drukarka), pomieszczenia urzędu , wymiany :kiedy , przy jakim stanie licznika, czy oryginał czy zamiennik. Do tego dochodzi jeszcze ewidencja zakupów, kiedy jakie tonery itd. Wygodne to dla mnie bo 3 kliknięcia i mam raport jakie tonery najczęściej się zużywają w jakim okresie (miesiąc rok kwartał do wyboru), zużycie na pracownika i masa innych raportów dużo by pisać. Częściowo informacje z tego systemiku wykorzystuje u mnie babka , która zamawia papier bo po stanie licznika mam liczoną liczbę stron wydrukowanych ogółem w danym okresie i już jest jej łatwiej oszacować ile papieru potrzeba. Używam tego od 2012r. i od tamtej pory się nie zdarzyło, żeby mi brakło jakiegoś rodzaju tonera - zaraz po zalogowaniu, jak jest jakiegoś mało (poniżej 5 sztuk lub w ogóle nie ma to mi wywala komunikat wielkimi czerwonymi literami : "Te admin kup tonery kuźwa !" ;). To tak pokrótce .
AKucharczyk
Instruktor
Instruktor

Postautor: jakub.zarebski » 30 maja 2019 13:32

ale bajer!
jakub.zarebski
Omnibus
Omnibus

Postautor: AKucharczyk » 30 maja 2019 14:47

jakub.zarebski pisze:ale bajer!

Nie wiem czy bajer , ale znacząco usprawnia pracę, do tego nie muszę prowadzić jakiś dziwnych rejestrów papierowych z wymian tonerów i przy każdym kompie w firmie mam dostęp do wszystkich danych i od razu na stanowisku podczas wymiany tonera wszystko wprowadzam. Wymodziłem to dla swojej wygody, czasu trochę poświęciłem nie powiem ale jeśli się przydaje to nie był to czas zmarnowany. Kiedyś w czasach przed Syriuszem (SI PULS) trochę się różnych programików dla PUP-u pisało bo nie wszystko w PULSie dało się zrobić tak jak chcieli pracownicy czy wymagała księgowość czy Dyrekcja, ale po którejś dam aplikacji napisanej za dziękuję ( a często nawet bez tego magicznego słowa) dałem spokój. Dziś coderstwem się już nie param a przynajmniej nie w ramach etatu ;).
AKucharczyk
Instruktor
Instruktor

Postautor: TheSaint » 30 maja 2019 14:52

to teraz jeszcze napisz ładnie po ile dla kolegów z forum :-D :-D :-D :-D
TheSaint
GURU
GURU

Postautor: PawełR » 30 maja 2019 14:55

Dziś coderstwem się już nie param a przynajmniej nie w ramach etatu
a szkoda bo byłbyś jednym z tych co to się w ankiecie nie mogą odszukać bo brakuje skali. :D
PawełR
GWIAZDA
GWIAZDA

Postautor: nieistotny_nick » 30 maja 2019 19:41

Czyli oryginały można śmiało kupować, to wybór ośrodka i nikt nie może narzucić nawet najlepszej jakości zamienników twierdząc, że inaczej jest niezgodnie z prawem (konkurencyjność i inne bezdety?)
nieistotny_nick
AS
AS

Postautor: MarcinD » 30 maja 2019 20:26

O konkurencyjności możesz mówić pomiędzy takimi samymi towarami. Jaka to konkurencja między oryginałem a zamiennikiem?
Zależy od drukarki, ale niektóre zamienniki po prostu są źle i już. Choćby kolorowe drukarki od HP. Dziwnym trafem oryginały zawsze działają, a zamienniki to loteria i czasem jest ok, a często jest rozjechana kalibracja i nic z tym nie można zrobić.
MarcinD
AS
AS

Postautor: slivkam » 30 maja 2019 20:31

MarcinD pisze:O konkurencyjności możesz mówić pomiędzy takimi samymi towarami. Jaka to konkurencja między oryginałem a zamiennikiem?
Zależy od drukarki, ale niektóre zamienniki po prostu są źle i już. Choćby kolorowe drukarki od HP. Dziwnym trafem oryginały zawsze działają, a zamienniki to loteria i czasem jest ok, a często jest rozjechana kalibracja i nic z tym nie można zrobić.

Coś w tym jest bo OKI c 5650 na zamiennikach nie grymasi, a HP to maniana.
slivkam
Omnibus
Omnibus

Postautor: jakub.zarebski » 30 maja 2019 20:34

u mnie póki jest kasa i są możliwości to tylko oryginały.
jakub.zarebski
Omnibus
Omnibus

Następna

Wróć do Sprzęt i osprzęt