Drukarki na gwarancji - oryginały czy zamienniki?

Zepsuło się, nie działa, co lepsze czego nie dotykać

Re: Drukarki na gwarancji - oryginały czy zamienniki?

Postautor: PawełR » 18 cze 2019 9:38

Wg mnie to grzałka (fuser) tak robi.
tylko ten zabrudzony margines nie zostawia śladów po przejechaniu ręką, a defekt grzałki zapewne nie utrwaliłby w tym miejscu proszku i można by go ścierać ręką. Ale to tylko taka uwaga laika. W sumie jeśli chodzi o samą folie grzałki to w sumie może być. hmm
PawełR
GWIAZDA
GWIAZDA

Postautor: Piter » 18 cze 2019 9:42

Może tak i być, że mimo wszytko fuser utrwala ale daje też taki ślad.
A toner masz oryginalny?
Piter
AS
AS

Postautor: PawełR » 18 cze 2019 9:46

A toner masz oryginalny?
tonery od samego początku zamienniki z ActivJeta aktualnie założyłem nowy. Na starym i nowym tak samo.
PawełR
GWIAZDA
GWIAZDA

Postautor: Piter » 18 cze 2019 9:47

PawełR pisze:
A toner masz oryginalny?
tonery od samego początku zamienniki z ActivJeta aktualnie założyłem nowy. Na starym i nowym tak samo.

Ewentualnie może być: Musisz się zalogować żeby zobaczyć link!
Już więcej tam nie ma co wymieniać.
Piter
AS
AS

Postautor: PawełR » 18 cze 2019 10:10

Dzięki
PawełR
GWIAZDA
GWIAZDA

Postautor: TheSaint » 18 cze 2019 10:12

u mnie mam identyczną z przebiegiem 105.000 i jest wszystko ok. Może być rzeczywiście fuser, albo trafiłeś na kiepską serię tonerów i nie czyści wałka dobrze
TheSaint
GURU
GURU

Postautor: PawełR » 18 cze 2019 10:20

Jak otwieram i patrzę na wałek starego tonera to widać zasypane tonerem linie na obu marginesach Linie mają po milimetrze i jest ich po kilka, ale są całe zawalone na czarno. Teraz jest nowy i na nim nie widać, a kartki takie same brudne wychodzą. Fakt mogło się tam od wcześniejszego tonera nasypać i teraz brudzi. W każdym razie do wyczyszczenia lub wymiany ten wałek i folia. I trzeba będzie obserwować ten nowy toner. A przy okazji może być tak że toner jest ok i wałek na nim też a z powodu foli albo wałka dociskowego mam te paski na wałku tonera? Czy może jest tak że jak mam tak na tonerze to tylko i wyłącznie mogło powstać z powodu kiepskiego w nim samym wałka?
PawełR
GWIAZDA
GWIAZDA

Postautor: Piter » 18 cze 2019 10:25

Ja obstawiałbym, że to wina w pierwszej kolejności tego wałka dociskowego a później fusera.
W sumie jak coś było tylko zabrudzone, to po wymianie tonera i kilku wydrukach powinno się wyczyścić.
Piter
AS
AS

Postautor: TheSaint » 18 cze 2019 10:50

puść kilka (naście) pustych kartek
TheSaint
GURU
GURU

Postautor: loto » 18 cze 2019 10:55

Otwórz sobie tylną pokrywę drukarki podświetl latarką z tyłu nagrzewnicę i sprawdź czy folia w miejscu w którym brudzi nie jest ciemniejsza
loto
Konsultant
Konsultant

Postautor: l.graczyk » 18 cze 2019 11:03

Liczba wydrukowanych stron odpowiada średniej wartości "życia" fusera dla tej klasy drukarek HP. Wydruk to jedynie potwierdza. Cała grzałka do wymiany, bo nie osiąga wymaganej temperatury potrzebnej do całkowitego wtopienia tonera w papier. Czasami przed tym uszkodzeniem pojawiają się przetarcia folii teflonowej grzałki - głównie po liniach przejścia krawędzi papieru. Wtedy można jeszcze wymienić jedynie folię, ale większość serwisów się w to nie chce bawić i wymienia całą grzałkę. Ale to akurat nie twój przypadek.
Toner też może być trefny - kiedyś na kolorowej drukarce testowałem zamienniki (taki był wymóg przetargu) i echo obrazu pojawiało się na całej długości kartki z wydrukiem. Po zmianie na oryginalne tonery - wydruk bez najmniejszej skazy. Tylko efekt echa był dużo mniejszy.
l.graczyk
Amator
Amator

Postautor: PawełR » 18 cze 2019 12:03

Cała grzałka do wymiany, bo nie osiąga wymaganej temperatury potrzebnej do całkowitego wtopienia tonera w papier.

Czyli rozumiem że nie wtapia go w papier i pozostałości nie wtopione nie są zdmuchiwane bo nadal toner jest przyciągnięty i pozostają na wałku i pojawiają się przy kolejnym obrocie? A zanim cała kartka wyjdzie to już przyschnie i dlatego nie rozmazuje się palcem?
PawełR
GWIAZDA
GWIAZDA

Postautor: l.graczyk » 18 cze 2019 12:35

Gdy wszystko działa (temperatura, docisk do grzałki, jakość tonera), to w trakcie przejścia przez grzałkę cały toner wtapia się w papier w miejscu styku papieru z grzałką. Gdy któryś z elementów zawiedzie, cześć tonera zostaje na wałku grzałki i trakcie obrotu wałka niewtopione resztki odbierają ciepło od grzałki i po ponownym styku z papierem wtapiają się w niego - dlatego to echo się nie rozciera palcem. Wymiana całej grzałki rozwiąże problem, ale jest oczywiście najbardziej kosztowna. Podobny efekt daje przetarcie teflonu (to raczej nie twój problem). W tym wypadku temperatura może być właściwa, ale od przetartego teflonu toner się już całkowicie nie odkleja i po kolejnym obrocie daje echo. Dokładnie jak z jakiem na patelni teflonowej - powinno do niej nie przywierać w trakcie smażenia. To jest przypadłość drukarek Kyocera, które mają na wałku grzewczym napyloną cieniutką warstwę teflonu, którą bardzo łatwo uszkodzić. Za to można wymienić sam wałek grzewczy, co zmniejsza nieco koszty naprawy. Już dwie Kyocery w ten sposób trzeba było u nas naprawiać po przebiegu w granicach między 100 a 200 tysięcy stron.
Ostatnio zmieniony 18 cze 2019 12:54 przez l.graczyk, łącznie zmieniany 1 raz
l.graczyk
Amator
Amator

Postautor: PawełR » 18 cze 2019 12:52

Dzięki za wyjaśnienie. :x
Folia + Element grzejny do tej hp to 150zł
PawełR
GWIAZDA
GWIAZDA

Postautor: l.graczyk » 18 cze 2019 13:16

Niby tak, ale brak pewności, że do wymiany nie będzie więcej elementów fusera (np. panewki, wałek dociskowy). Dlatego serwis zwykle nie chce wymieniać elementów składowych tego modułu, bo nie może zagwarantować, że za chwilę się inny element nie posypie. Problemem jest cena, bo nawet używka fusera z 3-miesięczną gwarancją kosztuje blisko 400 zł. To rodzi dylemat - czy warto. Poleasingowe M401dn można kupić za 500 zł. Ten model moim zdaniem się HP specjalnie nie udał, mieliśmy (w sumie jeszcze mamy w zapasie) jeden egzemplarz, który się na poziomie 130 tysięcy wydrukowanych stron rozklekotał zupełnie i zaczął niesamowicie głośno pracować, dlatego nawet nie próbowałem tej drukarki słać do serwisu do wyceny kosztu naprawy. Zapewne zasugerowaliby nowy fuser i wymianę innych elementów prowadzenia papieru, co dałoby łączny koszt naprawy wyższy niż wartość urządzenia.
l.graczyk
Amator
Amator

PoprzedniaNastępna

Wróć do Sprzęt i osprzęt