Wybór Dysku do NAS

Zepsuło się, nie działa, co lepsze czego nie dotykać

Wybór Dysku do NAS

Postautor: arni » 29 lis 2019 11:00

Który dysk wybralibyście do NASa ? Na dysku działała by maszyna virutalna z Windows Server

Samsung 860 PRO 512GB SATA3 (MZ-76P512B/EU)
Seagate IronWolf SSD 480GB (ZA480NM10011)

Cena praktycznie ta sama.

Pozdrawiam
arni
Profesor
Profesor

Re: Wybór Dysku do NAS

Postautor: PawełR » 29 lis 2019 12:00

patrząc na IOPS to samsung jest lepszy bo ma odczyt/zapis 100/90 a Iron 75/50tys
Więc samsung wydaje się wydajniejszy.
PawełR
GWIAZDA
GWIAZDA

Postautor: MarcinD » 29 lis 2019 15:11

Ja bym żadnego nie brał. Lepiej kilka wd red w zamian, spięte w raida.
MarcinD
AS
AS

Postautor: TheSaint » 29 lis 2019 15:13

kolega chyba miał na myśli pytanie jaki model wybrać i raczej że kupi n takich samych
TheSaint
GURU
GURU

Postautor: PawełR » 29 lis 2019 15:16

Kto wie może to będzie spięte w raidzie? Skoro NAS to raczej to pewne. Jeśli tak to będzie bezpiecznie a wydajnością ssd biją na głowę standardowe dyski.
PawełR
GWIAZDA
GWIAZDA

Postautor: MarcinD » 29 lis 2019 15:19

Miał nie miał, pytał o opinie, a moja jest taka, że bym nie brał żadnego SSD do tego celu.
MarcinD
AS
AS

Postautor: TheSaint » 29 lis 2019 15:24

arni pisze:Który dysk wybralibyście do NASa ? Na dysku działała by maszyna virutalna z Windows Server
takiego rozwiazania też sobie nie wyobrażam, pytanie co to za NAS?
TheSaint
GURU
GURU

Postautor: TheSaint » 29 lis 2019 15:25

chyba że tam ma być tylko plik VHD/VHDX
TheSaint
GURU
GURU

Postautor: MarcinD » 29 lis 2019 15:35

Panowie, obecnie nawet niskobudżetowe NASy mogą być hostami maszyn wirtualnych, więc nie ma się co tu dziwić.
MarcinD
AS
AS

Postautor: kiltna » 05 mar 2020 12:53

Hej, a ja mam pytanko. Jaki zestaw polecilibyście na backup? Myślałem o jakimś qnapie + dyski. Byłbym przeznaczony na kopie baz z SR, Pomost i księgowości. Dodatkowo przestrzeń dla użytkowników na "wordy" po jakieś 2gb na łebka. Największa z baz (SR) ma ok. 4,5Gb reszta to kilkuset megowe bazy. Budżetowo do 1500 zł. Na X-komie znalazłem: Musisz się zalogować żeby zobaczyć link! lub synology Musisz się zalogować żeby zobaczyć link!
Moglibyście coś polecić? Czy lepiej poszukać oddzielnie nas'a i dodatkowo jakieś dyski do niego?

I druga sprawa. Jak już będę miał zestaw, to jak najbezpieczniej zorganizować backup? Wrzucić go normalnie do otoczenia sieciowego jako dysk sieciowy, czy używać FTP'a? Bo myślałem, żeby zrobić to w ten sposób, żeby wykorzystać Cobiana, poustawiać tak, żeby łączył się z nim przez FTP/SFTP, żeby dysk nie był cały czas widoczny w sieci. Powinno być bezpieczniej?
kiltna
Specjalista
Specjalista

Postautor: PawełR » 05 mar 2020 13:15

Dodatkowo przestrzeń dla użytkowników na "wordy" po jakieś 2gb na łebka.
a ile tych łebków i jak często będą używać plików odpalanych bezpośrednio z serwera? Jak nie dużo to ten Qnap może być. Jak sporo to lepiej coś mocniejszego i może na RAID 10 albo 5 ? i z większą ilością RAMu niż tylko 1 GB
myślałem, żeby zrobić to w ten sposób, żeby wykorzystać Cobiana, poustawiać tak, żeby łączył się z nim przez FTP/SFTP, żeby dysk nie był cały czas widoczny w sieci. Powinno być bezpieczniej?
będzie zdecydowanie bezpieczniej.
PawełR
GWIAZDA
GWIAZDA

Postautor: kiltna » 05 mar 2020 13:32

Docelowo "łebków" jest ok. 10 osób + serwer. Oni tam będą trzymać tylko kopie plików - taki żelazny backup, który uratuje życie po ewentualnej reinstalce systemu. Ogólnie ma to służyć jako magazy do przechowywania, a nie pracy na nim.
kiltna
Specjalista
Specjalista

Postautor: przemo88 » 06 mar 2020 10:11

weź 4xhdd, raid 5 i lepsze wykorzystanie dysków (3 z 4 a nie 1 z 2) ja mam w domu Musisz się zalogować żeby zobaczyć link! , budżetowo około 8 stówek plus dyski 1 tb iron wolfy , działa sprawnie, ale gigabita nie wyciśniesz na zapisie. Do pracy wziąłbym , tak jak kolega pisał coś z 2gb ram oraz lepszym prockiem , będziesz klnąć przy chęci rozbudowy.
przemo88
Ekspert
Ekspert

Postautor: akoc » 06 mar 2020 10:49

Jeśli urządzenie ma chodzić ciągle, to dobrze byłoby mieć dyski serwerowe ("Enterprise
Drives" - dopiero dyski "IronWolf Pro" są tej kategorii), ale wtedy może nie starczyć kasy...
Kiedyś, czekając na zatwierdzenie wydatku przez księgowość, wymieniłem na serwerze backup-u
dysk serwerowy na zwykły (pasował z jakiegoś PC) - chodził raptem kilka tygodni...

Niektórzy dostawcy podają przy opisie dysków "serwerowe", ale to trzeba sprawdzić w specyfikacji producenta.
akoc
Omnibus
Omnibus

Postautor: TheSaint » 06 mar 2020 10:54

nie uważasz ze do tego są dyski NAS typu WD RED czy właśnie Ironwolf. Jam mam wd red i od 8 lat chodzi 24 na dobę
TheSaint
GURU
GURU

Następna

Wróć do Sprzęt i osprzęt