Wybór Dysku do NAS

Zepsuło się, nie działa, co lepsze czego nie dotykać

Re: Wybór Dysku do NAS

Postautor: akoc » 06 mar 2020 11:28

WD Red tak, ale jest IronWolf i IronWolf Pro...
akoc
Omnibus
Omnibus

Postautor: jakub.zarebski » 06 mar 2020 11:44

IronWolf kupiłem rok temu, ale to nie w tej cenie co tu poszukuje kolega. Płaciłem jakoś 1000-1200 za sztukę.
jakub.zarebski
Omnibus
Omnibus

Postautor: PawełR » 06 mar 2020 12:17

nie uważasz ze do tego są dyski NAS typu WD RED czy właśnie Ironwolf
Ja do Qnapa zakupiłem WD Gold z 5 letnią gwarancją
485zł za 2TB
589zł za 4TB

Pamięć podręczna cache
128 MB
Prędkość obrotowa
7200 obr./min
Niezawodność MTBF
2 500 000 godz
Ostatnio zmieniony 06 mar 2020 12:24 przez PawełR, łącznie zmieniany 3 razy
PawełR
GWIAZDA
GWIAZDA

Postautor: TheSaint » 06 mar 2020 12:19

jakub.zarebski pisze:. Płaciłem jakoś 1000-1200 za sztukę.
pytanie jakiej pojemności.
Ironwolf 1TB kosztuje 280 zł a 12TB kosztuje 1600 zł

To tak jakby porównywać VW up z arteonem :-D
TheSaint
GURU
GURU

Postautor: TheSaint » 06 mar 2020 12:28

PawełR pisze:Ja do Qnapa zakupiłem WD Gold z 5 letnią gwarancją
spoko miałeś kasę to ok. Natomiast do NAS ów dedykowane są red
Musisz się zalogować żeby zobaczyć link!

Nikt nie broni kupować do miasta SUV-a, na zasadzie a co tam stać mnie. Sęk w tym, że wspomniany up będzie tańszy i lepiej się nadaje do miasta :-D 9
TheSaint
GURU
GURU

Postautor: jakub.zarebski » 06 mar 2020 12:32

TheSaint pisze:
jakub.zarebski pisze:. Płaciłem jakoś 1000-1200 za sztukę.
pytanie jakiej pojemności.
Ironwolf 1TB kosztuje 280 zł a 12TB kosztuje 1600 zł

To tak jakby porównywać VW up z arteonem :-D

no ja kupowałem 10 TB x 4 na RAIDa :)
jakub.zarebski
Omnibus
Omnibus

Postautor: PawełR » 06 mar 2020 12:34

spoko miałeś kasę to ok. Natomiast do NAS ów dedykowane są red

tak miałem, te około hmm 100zł więcej na dysk żeby kupić lepsze. Istotna dla nas była o 2 lata dłuższa gwarancja i chyba więcej pamięci podręcznej.
porównanie dysków do SUVa i up lekko z dupy . Lepszy, wydajniejszy dysk z dłużą gwarancją zawsze będzie lepszy niż słabszy z krótszą.
PawełR
GWIAZDA
GWIAZDA

Postautor: przemo88 » 06 mar 2020 13:36

co do ironwolf a ironwolf pro to różnica w mtbf 1M vs 1,2M, ale i mniejsze drgania itp, itd
przemo88
Ekspert
Ekspert

Postautor: MarcinD » 06 mar 2020 13:40

Wydajniejszy i dłuższa gwarancja - tak, jednakże w takim zwykłym środowisku z niestałością temperatury i zasilania te dyski wcale nie muszą działać dużo lepiej i dłużej niż zwykłe REDy.
W przypadku starszych NASów lepiej dobrze przyjrzeć się parametrom zasilaczy, bo nie wszystkie lubią obciążenie szybkimi, prądożernymi dyskami, a i przewietrzenie też jest ważne.
Gold jest gorętszy, droższy i sporo głośniejszy, a w takim NASie to wydajność jednego i drugiego niewiele zmienia, no chyba, że ten NAS faktycznie robi za coś więcej niż miejsce na kopie i różne inne pliki.
Kupno dysku klasy średniego DC to lekki przerost formy, ale działać będzie. Za oszczędności na zakupach i tak orderu nie dostaniesz.
MarcinD
AS
AS

Postautor: przemo88 » 06 mar 2020 13:51

wiem, wiem, zainteresowałem się tą odmianą pro gdyż sam mam w domu w nasie takie, i aż się zdziwiłem ,że nie są tymi "wytrzymałymi" z 1M mtbf. Wydajność też Pro ma większy - nie zmieni nic w tak budżetowym rozwiązaniu jak mój zyxel :p
przemo88
Ekspert
Ekspert

Postautor: PawełR » 06 mar 2020 14:37

Wydajniejszy i dłuższa gwarancja - tak, jednakże w takim zwykłym środowisku z niestałością temperatury i zasilania te dyski wcale nie muszą działać dużo lepiej i dłużej niż zwykłe REDy

Pewnie że nie muszą, ale już nie wymyślajmy jak mam na nie 2 lata dłużej gwarancji to wolę dłużej. Wolcie krócej ? Tak samo jak jest prędkość 7200 RPM zamiast 5400 RPM. Nie jest to szalone 10k albo 15k jak w serwerach bywa.
W przypadku starszych NAS-ów lepiej dobrze przyjrzeć się parametrom zasilaczy, bo nie wszystkie lubią obciążenie szybkimi, prądożernymi dyskami
.
Tam jest 7 Watt zamiast 5,5 na dysk więc te dyski nie biorą nie wiadomo ile więcej prądu a NASA mam nówkę sztukę W serwerowni mam klime i nikt tam nie przesiaduje bo i tak tam jest głośno od innych sprzętów więc tym się nie przejmuje.
a w takim NASie to wydajność jednego i drugiego niewiele zmienia, no chyba, że ten NAS faktycznie robi za coś więcej niż miejsce na kopie i różne inne pliki.
wydajność dysków czyli prędkość zapisu i odczytu przyda mi się do przerzucania GB baz danych.
Kupno dysku klasy średniego DC to lekki przerost formy, ale działać będzie. Za oszczędności na zakupach i tak orderu nie dostaniesz.
Mogę to odwrócić i powiedzieć że kupno gorszego dysku za 100zł mniej kasy w sytuacji gdy wydaje sie parę tysiecy na serwery gdzie za niewiele więcej można posiadać coś lepszego to może podpadać za przejaw niegospodarności. Tak jak piszesz orderu nikt nie dostanie a spokój mam większy niż przy gorszych dyskach.
PawełR
GWIAZDA
GWIAZDA

Postautor: piotrch » 06 mar 2020 14:53

PawełR pisze:Pewnie że nie muszą, ale już nie wymyślajmy jak mam na nie 2 lata dłużej gwarancji to wolę dłużej.

Tak z ciekawości, ile dopłacacie do dysku za zachowanie go w razie awarii w trakcie gwarancji?
piotrch
Nowicjusz
Nowicjusz

Postautor: przemo88 » 06 mar 2020 15:01

po co dopłacać? Jak się popsuje to do szafy go, a nowy do maciory (RAID)
przemo88
Ekspert
Ekspert

Postautor: PawełR » 06 mar 2020 15:02

Tak z ciekawości, ile dopłacacie do dysku za zachowanie go w razie awarii w trakcie gwarancji?
To zwykła gwarancja producenta dysku. Takie opcje są chyba w przypadku gwarancji całych serwerów.
PawełR
GWIAZDA
GWIAZDA

Postautor: MarcinD » 06 mar 2020 15:10

przemo88 pisze:po co dopłacać? Jak się popsuje to do szafy go, a nowy do maciory (RAID)

Czyli nieważne czy masz gwarancję na dzień czy na miesiąc, czy na 100 lat. I tak nic ona nie daje.
PawełR pisze:To zwykła gwarancja producenta dysku

Nie mów, że oddasz dysk z NASa jak się zepsuje.

Ja do swoich REDów dopłacałem po 5 zł od sztuki. Gwarancja realizowana przez dostawcę NASa.
MarcinD
AS
AS

PoprzedniaNastępna

Wróć do Sprzęt i osprzęt