Komunikacja z BIG - aktualizacja zadłużenia- starsze niż 10

Komunikacja z BIG - aktualizacja zadłużenia- starsze niż 10

Postautor: Katarzyna_88 » 29 mar 2018 11:04

witam.
czy znajdzie się może ktoś kto mi podpowie w jakim celu pojawiła się opcja w zakresie tworzonego przesyłu: Czy wysyłać zadłużenia starsze niż 10 lat?
czy teraz przy tworzeniu przesyłu powinnam ją mieć cały czas zaznaczoną? zadłużenie 10 lat liczone od pierwszego przesyłu czy od pierwszej wypłaty? co autor miał na myśli?
Z góry dziękuję za podpowiedzi
Katarzyna_88

Re: Komunikacja z BIG - aktualizacja zadłużenia- starsze niż 10

Postautor: tpot » 05 kwie 2018 8:13

Nad tym samym się zastanawialiśmy w Ośrodku. Może jestem ślepy, ale w ustawie o pomocy osobom uprawnionym nie widzę klauzuli, żeby nie wysyłać zadłużenia starszego niż 10 lat. Może jakaś fiesta z okazji 10-lecia FA :D
tpot
Profesor
Profesor

Postautor: MarcinD » 05 kwie 2018 8:24

Może to z powodu 10 letniego okresu przedawnienia? Jeśli nic nie robiono przez 10 lat, to wysyłka takich danych i tak nie ma sensu, więc po co to robić z automatu i tylko zaśmiecać systemy danymi, które zostaną usunięte lub zignorowane.
MarcinD
AS
AS

Postautor: tpot » 06 kwie 2018 11:01

A podstawa prawna? Kto i na jakiej podstawie usunie lub zignoruje przesłaną przez organ informację o zadłużeniu?
tpot
Profesor
Profesor

Postautor: MarcinD » 06 kwie 2018 11:16

Nie wiem czy zignorują czy nie zignorują, ale otrzymają informacje nieprzydatne, które tylko sobie będą żeby być. Prawo jest takie, że po 10 latach przedawniają się roszczenia i możesz to rozsyłać wszędzie, gdzie chcesz, a i tak jest to nic nie warte.
MarcinD
AS
AS

Postautor: tpot » 06 kwie 2018 11:21

MarcinD pisze:Prawo jest takie, że po 10 latach przedawniają się roszczenia
No właśnie konkretów w tej kwestii poszukuję. Które prawo? Jaki akt prawny? Wiesz, żeby nie opierać się na ogólnikach.
tpot
Profesor
Profesor

Postautor: MarcinD » 06 kwie 2018 13:28

A, nie zaczaiłem.
KC art. 117 - 125. Opisane wszystko.
MarcinD
AS
AS

Postautor: Łukasz W » 09 kwie 2018 7:52

Ja nie jestem prawnikiem, ale nie jest tak, że nas obowiązuje KPA jako administrację?? :)
Łukasz W
GURU
GURU

Postautor: tpot » 10 kwie 2018 11:36

Chyba nie Ty jeden masz wątpliwości, skoro Sygnity udostępniło to jako opcję, a nie "na sztywno"
tpot
Profesor
Profesor

Postautor: MarcinD » 10 kwie 2018 14:55

Łukasz W pisze:Ja nie jestem prawnikiem, ale nie jest tak, że nas obowiązuje KPA jako administrację?? :)

Pewnie tak, ale na umowie masz pewnie i tak zapis, że w kwestiach nieuregulowanych obowiązuje KC.
No i są też urzędy, gdzie przychodzą panowie i próbują wciskać jakieś przepisy z KK :)

KPA to tylko określenie trybu i sposobu danej pracy, tam nie ma zakazu stosowania czegokolwiek innego.
MarcinD
AS
AS

Postautor: tpot » 11 kwie 2018 13:45

Chyba rzeczywiście sprawa dla prawników. Zatem spodziewajmy się wielu interpretacji
tpot
Profesor
Profesor

Wróć do FA