InfoMonitor błędy przy wysyłce

InfoMonitor błędy przy wysyłce

Postautor: dales » 15 sty 2019 9:27

Dzisiaj podczas wysyłki do Infomonitora dużo błędów typu:
Błąd w polu: id 41220. Opis błędu: Data wcześniejsza niż dopuszczalna dla tego pola.
Po rozmowie z konsultantem pole ID 41220 czas powstania zadłużenia. Według nowej ustawy nie może być dłuższy niż 6 lat.
Jak to ugryźć ?
dales
Ekspert
Ekspert

Re: InfoMonitor błędy przy wysyłce

Postautor: dales » 15 sty 2019 12:47

Na daną chwilę przyczyną są różnice w interpretacji ustawy przez prawników Sygnity i InfoMonitora.
dales
Ekspert
Ekspert

Postautor: magda » 27 mar 2019 8:57

U mnie ten sam komunikat:

Błąd w polu: id 41220. Opis błędu: Data wcześniejsza niż dopuszczalna dla tego pola.
Błąd w polu: id 41220. Opis błędu: Data późniejsza niż dopuszczalna dla tego pola.
Błąd w polu: Numer domu i lokalu. Opis błędu: Brak wartości pola.

te wyżej to dla tej samej osoby.

Czy mamy czekać?
magda
Specjalista
Specjalista

Postautor: srbodzechow » 08 lip 2019 14:34

Kilka ośrodków napisało w tej sprawie do Ministerstwa o interwencję. Ministerstwo stoi na stanowisku żeby zgłaszać wszystko, są BIGI które twierdzą inaczej. Mnie np. ERIF wyrzuca takie zadłużenie. Do Ministerstwa poszły opisy sytuacji i odpowiedzi z Bigów - na pisma kierowane do nich w tych sprawach. Jak dotąd Ministerstwo milczy. Może jak więcej osób napisze coś z tym zrobią oficjalnie.
srbodzechow
Konsultant
Konsultant

Postautor: dales » 21 sie 2019 8:32

W dalszym ciągu nie mogę zaktualizować części informacji w InfoMonitorze.
Dzwoniłem do InfoMonitora i pisałem na hd.sygnity.
Nie wypracowali w dalszym ciągu wspólnego stanowiska.
dales
Ekspert
Ekspert

Postautor: dales » 01 paź 2019 10:44

Błąd w polu: id 41220. Opis błędu: Data wcześniejsza niż dopuszczalna dla tego pola.Błąd w polu: id 41220. Opis błędu: Data późniejsza niż dopuszczalna dla tego pola.

Jak sobie radzicie z powyższa sytuacją, bo w dalszym ciągu nie mogę zaktualizować w InfoMonitorze.
dales
Ekspert
Ekspert

Postautor: Suwap » 11 paź 2019 12:07

U mnie również ten błąd występuje..
Suwap

Postautor: Łukasz W » 11 paź 2019 12:12

dales pisze:Jak sobie radzicie z powyższa sytuacją, bo w dalszym ciągu nie mogę zaktualizować w InfoMonitorze.

U mnie ten błąd wystąpił po raz pierwszy i wysłałem do nich wczoraj zapytanie. Jak na razie czekam na odpowiedz
Łukasz W
GURU
GURU

Postautor: mopskorsze » 18 lis 2019 14:01

My mamy taki błąd w ERIF/Infomonitor od lutego br. Odpowiedź z HD

Treść rozwiązania:
Mamy zaimplementowaną współpracę z pięcioma biurami informacji gospodarczej. W oprogramowaniu do obsługi FA, na formatce konfiguracji generowania informacji o zadłużeniach dłużników alimentacyjnych jest opcja ?Czy wysyłać zadłużenia starsze niż 10 lat?. Domyślnie ta opcja nie jest zaznaczona, więc można przyjąć, że są generowane informacje o zadłużeniach nie starszych niż 10 lat. Takie informacje nie są przyjmowane przez dwa biura ERIF i InfoMonitor. Oba biura powołują się na opinię ministerstwa przedsiębiorczości i technologii (sprawuje nadzór nad biurami informacji gospodarczej) z dnia 17 maja 2018 roku, w której MPiT zaleca usuwanie zadłużeń starszych niż 10 lat i to zalecenie dotyczy także zadłużeń dłużników alimentacyjnych. Po wejściu w życie zmian ustawy o BIG-ach, od dnia 9 września 2018 roku okres 10 lat został zamieniony na 6 lat.

Prosimy Państwa o opinię prawną w tej materii.
mopskorsze
Ekspert
Ekspert

Postautor: Łukasz W » 19 lis 2019 14:34

mopskorsze pisze:My mamy taki błąd w ERIF/Infomonitor od lutego br. Odpowiedź z HD

Czyli macie ustawione na < 10 i idzie??
Łukasz W
GURU
GURU

Postautor: Łukasz W » 20 lis 2019 16:02

Odpowiedz z Infomonitora:

Kod: Zaznacz cały
Szanowni Państwo,

Ten "błąd" dotyczy dłużników alimentacyjnych, których dług jest starszy niż 6 lat, których zgodnie z ustawą nie udostępniamy takich danych.
Informujemy, iż system jest dostosowany do obowiązujących przepisów wynikających z Ustawy z dnia 9 kwietnia 2010 r. o udostępnianiu Informacji Gospodarczych i wymianie danych gospodarczych (Ustawa) wobec czego, nie jest możliwym dodanie Informacji Gospodarczej z data powstania zaległości starszą niż 6 lat.

Zadłużenie alimentacyjne zgodnie z przepisami w swoim przedmiocie istnieje, jednakże Biuro Informacji Gospodarczej musi działać zgodnie z w/w Ustawą.

Zgodnie z interpretacją zakresu pojęcia "konsument" w rozumieniu Ustawy (art. 2 ust. 2 pkt 3): "przez konsumenta rozumie się (?) osobę zobowiązaną do świadczeń alimentacyjnych, o której mowa w art. 2 pkt 3 ustawy z dnia 7 września 2007r. o pomocy osobom uprawnionym do alimentów (?)".

Natomiast na podstawie art. 31 pkt 9 BIG ma obowiązek usunąć informacje gospodarcze nie później niż po upływie 6 lat od dnia, w którym roszczenie stało się wymagalne, jeżeli dłużnikiem jest konsument, przy czym w przypadku roszczeń stwierdzonych prawomocnym orzeczeniem sądu lub innego organu powołanego do rozpoznawania spraw danego rodzaju albo orzeczeniem sądu polubownego, jak również roszczeń stwierdzonych ugodą zawartą przed sądem albo przed sądem polubownym albo ugodą zawartą przed mediatorem i zatwierdzoną przez sąd nie później niż po upływie 6 lat od dnia stwierdzenia roszczenia.

W związku z brzmieniem art. 31 pkt 9 oraz definicji konsumenta z art. 2 ust. 2 pkt 3 Ustawy BIG musi usunąć informację gospodarczą o dłużniku alimentacyjnym, jeżeli od dnia powstania zaległości minęło więcej niż 6 lat.

Nowe brzmienie art. 31 pkt 9 weszło w życie z dn. 9.09.2018 r. (Dz. U. z 2018 r. poz. 1104).

W związku z brzmieniem powyższego punktu nie możemy przyjąć od Państwa zadłużenia w którym termin wymagalności jest większy niż 6 lat (w przypadku jej przyjęcia musielibyśmy od razu ją usunąć).

Pozdrawiam
Łukasz W
GURU
GURU

Postautor: dales » 21 lis 2019 8:09

A Sygnity tak:

Nadzór nad funkcjonowaniem biur informacji gospodarczych sprawuje Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii. Z załączonej do zgłoszenia opinii Departamentu Małych i Średnich Przedsiębiorstw (podpisanej przez dyrektora tego departamentu p. Wojciecha Palucha) wynika, że wszystkie biura informacji gospodarczej funkcjonujące w Polsce nie mają obowiązku usuwania informacji o zadłużeniach dłużników alimentacyjnych starszych niż 10 lat lub starszych niż 6 lat. Takie informacje powinny być przez BIG-i przyjmowane, ponieważ zgodnie z art. 16 ust. 5 ustawy z dnia 9 kwietnia 2010 r. o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych (Dz. U. z 2014 r. poz. 1015, z późn. zm.), wierzyciel przekazuje do biura informacje gospodarcze, o których mowa w art. 28 ust. 1 ustawy z dnia 7 września 2007 r. o pomocy osobom uprawnionym do alimentów, na zasadach określonych w tej ustawie.

Powyższy przepis jednoznacznie wskazuje, że zasady przekazywania danych o dłużnikach alimentacyjnych do biur informacji gospodarczych są określone w ustawie z dnia 7 września 2007 r. o pomocy osobom uprawnionym do alimentów (Dz. U. z 2017 r., poz. 489, z późn. zm.). Zgodnie z art. 8a tej ustawy, organ właściwy wierzyciela przekazuje do biura informacji gospodarczej informację gospodarczą o zobowiązaniu lub zobowiązaniach dłużnika alimentacyjnego wynikających z tytułów, o których mowa w art. 28 ust. 1 pkt 1 i 2, w razie powstania zaległości za okres dłuższy niż 6 miesięcy.

Ponadto informuję, że ustawa o pomocy osobom uprawnionym do alimentów nie zawiera przepisów dotyczących przedawniania się z urzędu po określonym terminie zobowiązań dłużników alimentacyjnych powstałych z tytułu otrzymanych przez osobę uprawnioną świadczeń z funduszu alimentacyjnego i nie zawiera i nigdy nie zawierała ograniczenia zgłaszania do BIG informacji o zobowiązaniach dłużnika alimentacyjnego wynikających z tytułów, o których mowa w art. 28 ust. 1 pkt 1 i 2 z uwagi np. na upływ 10 lat od dnia ich wymagalności.

Podkreślić także należy, że przywoływana przez biuro informacji gospodarczej nowelizacja ustawy o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych w ogóle nie zmieniała przepisu ww. art. 16 ust. 5 tej ustawy oraz przepisów ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów.
W związku z powyższym, niezrozumiała i całkowicie sprzeczna z obowiązującymi, ww. przepisami jest odmowa biura informacji gospodarczej, przyjęcia od organu właściwego wierzyciela informacji o zobowiązaniach dłużnika alimentacyjnego wynikających z tytułów, o których mowa w art. 28 ust. 1 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 7 września 2007 r. o pomocy osobom uprawnionym do alimentów.
dales
Ekspert
Ekspert

Postautor: Łukasz W » 25 lis 2019 12:25

Możesz to wstawić jako wydruk pdf poczty?? Chce dołączyć do dokumentacji
Łukasz W
GURU
GURU

Postautor: dales » 25 lis 2019 15:09

Proszę bardzo, coś tam wymodziłem.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.
dales
Ekspert
Ekspert

Postautor: Łukasz W » 26 lis 2019 15:35

Dzięki o to mi chodziło :x
Łukasz W
GURU
GURU

Wróć do FA