dotyczy korekty deklaracji rozliczeniowej

Czyli pomysły na ulepszanie dobrego.

dotyczy korekty deklaracji rozliczeniowej

Postautor: pasiak » 11 lis 2012 13:40

Ponieważ od niedawna mam do czynienia z ZUS i nie wszystko jest mi wiadome bardzo proszę o pomoc osób bardziej wtajemniczonych :)
Pan X został wyrejestrowany 1.03.2012 z tytułu przyznania renty. ZWUA poszło z tą datą, natomiast ZUS zawsze widzi o dzień wcześniej tj. 29.02.2012. Deklaracja za okres rozliczeniowy marzec poszła z kodem 091000 a wg ZUS miała pójść z kodem 30000. Problem jest tylko w ZUS RCA i chodzi o poprawę kodu z 091000 na 30000. Jak mam wysłać korektę za marzec ? Mam wysłać korektę wszystkich osób z marca i stworzyć KEDU Z 52032012 (tak dzieje sie w Syriuszu) czy jest możliwość wysłania korekty ZUS RCA tylko Pana X ? najbardziej zalezy ma na stronie technicznej, jak mam to zrobić w syriuszu , czy jest wogóle taka możliwość ?
z góry dziekuję Wam za pomoc
pasiak

Re: dotyczy korekty deklaracji rozliczeniowej

Postautor: Grzechu » 12 lis 2012 4:09

pasiak pisze:Problem jest tylko w ZUS RCA i chodzi o poprawę kodu z 091000 na 30000.

To pewnie wiesz, ale dla przypomnienia: należy przygotować i wysłać raport 0910xx z zerowymi kwotami podstaw i składek oraz raport 3000xx z kwotami podstaw i składek takimi, jak pierwotnie w raporcie 0910xx. Oczywiście jeśli ni zmieniła się wysokość świadczenia! Bo jeśli się zmieniła, to na 3000xx należy wykazać odpowiednie wartości.

pasiak pisze:Jak mam wysłać korektę za marzec ? Mam wysłać korektę wszystkich osób z marca i stworzyć KEDU Z 52032012 (tak dzieje sie w Syriuszu)

Według mnie należałoby przyjąć, że jeśli są przygotowane raporty dla większej liczby osób niż tylko Pan X, to je także należy przekazać do ZUS. I to im szybciej, tym lepiej.
Czy słać wszystkie raporty, czy tylko te zmienione - to zależy od praktyki przyjętej w urzędzie. U nas np. idą wszystkie.

pasiak pisze:czy jest możliwość wysłania korekty ZUS RCA tylko Pana X ?

W samym Syriuszu nie. Chyba, że w Syriuszu raport korygujący jest przygotowany tylko dla Pana X - w takim przypadku deklaracja korygująca obejmie oczywiście tylko jego.

pasiak pisze:najbardziej zalezy ma na stronie technicznej, jak mam to zrobić w syriuszu , czy jest wogóle taka możliwość ?

Przed generacją deklaracji korygującej masz do wyboru przełącznik całościowa/różnicowa.
Całościowa: na deklaracji korygującej znajdą się wszystkie raporty niezmienione od czasu poprzednich deklaracji oraz raporty, które przybyły lub się zmieniły.
Różnicowa: na deklaracji korygującej znajdą się tylko raporty, które przybyły lub się zmieniły.

Jeśli z powodu jakiejś wyjątkowej sytuacji zależy Ci, aby do ZUS przekazać tylko raporty (zerowy 0910xx i kwotowy 3000xx) Pana X, to najprościej zrobić to bezpośrednio w Płatniku:
- dodać ręcznie dokument DRA i wypełnić go na podstawie ostatnio wysłanego DRA za ten okres (jeśli nie zmieniła się kwota świadczenia, a tylko kod tytułu ubezpieczenia, to nie zmienią się kwoty na DRA!)
- dodać ręcznie dokument RCA
- do dokumentu RCA dodać ręcznie raporty Pana X: zerowy 0910xx i kwotowy 3000xx

Zauważ, że w przypadku ręcznego przygotowywania dokumentów przy następnej generacji deklaracji z Syriusza znajdą się w niej 'automatycznie' te raporty dla Pana X, które zostały przekazane do ZUS 'ręcznie' - to nic nie szkodzi! Nie trzeba bawić się w ich usuwanie, bo ZUS i tak 'widzi' ostatni poprawny raport, więc te 'nadmiarowe'/zdublowane po prostu pominie.
Grzechu
AS
AS

Wróć do Eureka