rejestracja dziecka w rodzinie pomocowej

rejestracja dziecka w rodzinie pomocowej

Postautor: smutasek1303 » 09 sie 2012 9:45

Rodzina zastępcza ma urlop, rodzina pomocowa złożyła wniosek o przyznanie świadczeń - jak na ten czas prawidłowo wyrejestrować dziecko z rz i zarejestrować je jako osobę wspólnie gospodarującą w rodzinie pomocowej?
smutasek1303

Re: rejestracja dziecka w rodzinie pomocowej

Postautor: Tomek » 16 sie 2012 12:06

Witam na forum.
Przepraszam że odpowiadam dopiero dziś, ale byłem na urlopie.

Pytaliśmy o to MPiPS w dniu 24 stycznia br., poniżej cytuję nasze pytanie:

"Czy w momencie przejęcia opieki nad dzieckiem pozostającym w pieczy zastępczej przez rodzinę pomocową ma być wydawana decyzja przyznająca świadczenie na pokrycie kosztów utrzymania (i ewentualne dodatki) dla rodziny pomocowej na czas pobytu dziecka w tej rodzinie ?"

i otrzymaliśmy oficjalnym pismem odpowiedź od MPIPS - cytuję odpowiedni fragment (wytłuszczenia pochodzą ode mnie) :

"Co do zasady świadczenia na pokrycie kosztów utrzymania dziecka które przebywa w rodzinie pomocowej nie są przyznawane na podstawie decyzji. Świadczenie na pokrycie kosztów utrzymania dziecka na mocy przepisów samej ustawy jest wypłacane bezpośrednio rodzinie pomocowej (zamiast wypłacać je rodzinie zastępczej). Jednakże mogą istnieć sytuacje, że rodzina zastępcza nie będzie pobierać świadczenia. Wówczas rodzina pomocowa, w celu otrzymania świadczenia na pokrycie kosztów utrzymania dziecka, będzie musiała złożyć wniosek, a organ będzie musiał wydać decyzją (art. 88 ust. 1 i 2 ustawo o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej)."

Właśnie opierając się na tej odpowiedzi, proponujemy w takiej sytuacji nie wydawać żadnej decyzji, a jedynie zmienić odbiorcę wypłaty na osobę z rodziny pomocowej, w harmonogramie decyzji wydanej dla rodziny zastępczej. Jeśli sytuacja ma miejsce nie od początku miesiąca, proponujemy podzielić miesieczną wypłatę w harmonogramie i odpowiedniej części zmienić odbiorcę na osobę z rodziny pomocowej, a pozostałej części pozostawić odbiorcę z rodziny zastępczej. Natomiast w szczególnych przypadkach - o których mówi powyższa odpowiedź MPiPS - Pomost pozwala wydać decyzję rodzinie pomocowej pod warunkiem czasowego przerejestrowania dziecka do niej.

Poniżej załączam oryginał odpowiedzi.
Tomek

Re: rejestracja dziecka w rodzinie pomocowej

Postautor: ewa1234 » 24 sty 2017 13:23

Mamy sytuację w której rodzina pomocowa przekształciła się w trakcie trwania w rodzinę zastępczą. Zachodzi potrzeba stwierdzenia świadczeń nienależnie pobranych i żadania zwrotu, a nie została wydana decyzja przyznająca rodzinie pomocowej pomocy finansowej. W jaki sposób wydać decyzję żądająca zwrotu w Pomoście?
ewa1234
Nowicjusz
Nowicjusz

Re: rejestracja dziecka w rodzinie pomocowej

Postautor: TheSaint » 24 sty 2017 14:34

ewa1234 pisze:a nie została wydana decyzja przyznająca rodzinie pomocowej pomocy finansowej.
a niby jakim cudem chcesz zadać zwrotu czegoś czego nie ma? wg mnie się nie da
TheSaint
GURU
GURU


Wróć do Wsparcie Rodziny i Piecza zastępcza

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości

cron