Świadczenie uzupełniające z ZUS a odpłatność za DPS

Świadczenie uzupełniające z ZUS a odpłatność za DPS

Postautor: PawełR » 16 sty 2020 15:34

Czy Świadczenie uzupełniające z ZUS(500+) wlicza się do dochodu mieszkańca przy wyliczaniu jego odpłatności za pobyt w placówce?
Podajcie proszę jakiś konkretny przepis bo zdania są różne.
PawełR
GWIAZDA
GWIAZDA

Re: Świadczenie uzupełniające z ZUS a odpłatność za DPS

Postautor: Ojciec76 » 16 sty 2020 16:08

art. 8 ust. 4a
W przypadku dochodu ustalonego zgodnie z ust. 3 i 4 na potrzeby ustalenia prawa do świadczenia pieniężnego oraz opłaty wnoszonej przez osoby, o których mowa w art. 61 ust. 2 pkt 2, w dochodzie osoby lub rodziny nie uwzględnia się świadczenia uzupełniającego, o którym mowa w art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 31 lipca 2019 r. o świadczeniu uzupełniającym dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji (Dz. U. poz. 1622)

art. 61 ust. 2 Opłatę za pobyt w domu pomocy społecznej wnoszą:
pkt. 2 małżonek, zstępni przed wstępnymi.

Mieszkaniec DPS nie jest ujęty w art 62 ust. 2 pkt.2, więc 500+ należy doliczyć
Ojciec76
Omnibus
Omnibus

Re: Świadczenie uzupełniające z ZUS a odpłatność za DPS

Postautor: TheSaint » 16 sty 2020 16:13

U nas jest to tak:
Jak wynika z art. 19 ustawy z dnia 31 lipca 2019 r. o świadczeniu uzupełniającym dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji (Dz. U. z 2019 r. poz. 1622), która weszła w życie z dniem 1.10.2019 r. - w ustawie z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (Dz. U. z 2019 r. poz. 1507 tj. ze zm.) w art. 8 po ust. 4 dodaje się ust. 4a w brzmieniu:
„W przypadku dochodu ustalonego zgodnie z ust. 3 i 4 na potrzeby ustalenia prawa do świadczenia pieniężnego oraz opłaty wnoszonej przez osoby, o których mowa w art. 61 ust. 2 pkt. 2, w dochodzie osoby lub rodziny nie uwzględnia się świadczenia uzupełniającego dla osób, o którym mowa w art. 1 ust 1 ustawy z dnia 31 lipca 2019 r. o świadczeniu uzupełniającym dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji (Dz. U. poz. 1622)”.
Zgodnie z art. 8 ust. 4a ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (Dz. U. z 2019 r. poz. 1507 tj. ze zm.) zwaną dalej u.p.s. - w przypadku dochodu ustalonego zgodnie z art. 8 ust. 3 i 4 u.p.s. na potrzeby ustalania prawa do świadczenia pieniężnego z pomocy społecznej art. 36 pkt. 1 u.p.s. oraz opłaty za pobyt w domu pomocy społecznej wnoszonej przez małżonka, wstępnych i zstępnych osoby uprawnionej do świadczenia art. 61 ust. 2 pkt. 2 u.p.s. w dochodzie osoby lub rodziny nie uwzględnia się świadczenia uzupełniającego.
Innymi słowy kwoty świadczenia uzupełniającego nie wlicza się do dochodu tylko w przypadku:
• ubiegania się o świadczenia pieniężne z pomocy społecznej oraz
• ustalania opłaty za pobyt w domu pomocy społecznej, ponoszonej przez małżonka wstępnych i zstępnych osoby uprawnionej do świadczenia, zgodnie z art. 61 ust. 2 pkt. 2 u.p.s.
Poza ww. przypadkami w sytuacji ubiegania się o świadczenia niepieniężne z pomocy społecznej, kwotę świadczenia uzupełniającego wlicza się do dochodu.
TheSaint
GURU
GURU

Re: Świadczenie uzupełniające z ZUS a odpłatność za DPS

Postautor: PawełR » 16 sty 2020 16:15

Czyli jak rodzina płaci za kogoś i w dochodzie tej rodziny pojawia się to świadczenie uzupełniające to się je nie wlicza do ich dochodu.
A w przypadku jak rodzina nie płaci (np. osoba jest samotna) to do dochodu osoby umieszczonej należy to doliczyć?
Dobrze to rozumuje?
PawełR
GWIAZDA
GWIAZDA

Re: Świadczenie uzupełniające z ZUS a odpłatność za DPS

Postautor: TheSaint » 16 sty 2020 16:18

dobrze Panie rozumujecie
TheSaint
GURU
GURU

Re: Świadczenie uzupełniające z ZUS a odpłatność za DPS

Postautor: Ojciec76 » 16 sty 2020 16:19

PawełR pisze:Czyli jak rodzina płaci za kogoś i w dochodzie tej rodziny pojawia się to świadczenie uzupełniające to się je nie wlicza do ich dochodu.
A w przypadku jak rodzina nie płaci (np. osoba jest samotna) to do dochodu osoby umieszczonej należy to doliczyć?
Dobrze to rozumuje?

Tak w zasadzie tak.
Ale osoba umieszczona w DPS może mieć te świadczenie i mieć rodzinę zobowiązaną do odpłatności... i tej osobie umieszczonej w DPS wliczasz do dochodu świadczenie uzupełniające, bo to jest jej dochód.
Ojciec76
Omnibus
Omnibus

Re: Świadczenie uzupełniające z ZUS a odpłatność za DPS

Postautor: PawełR » 17 sty 2020 9:52

Ale osoba umieszczona w DPS może mieć te świadczenie i mieć rodzinę zobowiązaną do odpłatności... i tej osobie umieszczonej w DPS wliczasz do dochodu świadczenie uzupełniające, bo to jest jej dochód.


Czyli osobie umieszczonej i posiadającej świadczenie uzupełniające zawsze je doliczamy do dochodu.
Obojętnie czy rodzina jest i płaci czy nie.
Wtedy obojętnie ile płaci osoba umieszczona (część lub całość ) to musimy zmienić decyzję i będzie płacił więcej. A OPS będzie dopłacał wtedy mniej.
Wyjątkiem jest tylko sytuacja jak rodzina płaci i ktoś z tej rodziny pobiera świadczenie uzupełniające.
To wtedy tego świadczenia tej rodzinie nie doliczamy. I kwota płacona przez rodzinę za DPS pozostaje bez zmian.
Ostatnio zmieniony 17 sty 2020 10:19 przez PawełR, łącznie zmieniany 2 razy
PawełR
GWIAZDA
GWIAZDA

Re: Świadczenie uzupełniające z ZUS a odpłatność za DPS

Postautor: Ojciec76 » 17 sty 2020 9:55

Tak.
Ojciec76
Omnibus
Omnibus

Re: Świadczenie uzupełniające z ZUS a odpłatność za DPS

Postautor: Tomek » 17 sty 2020 10:00

Do świadczenia uzupełniającego planujemy rozszerzenie funkcjonalności Pomostu na aktualizację 3-23.2.
pozdrawiam
Tomek


Wróć do Jak to jest?

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości

cron